Jadalnia to jeden z najważniejszych pomieszczeń w domu. To tu najczęściej spędzamy czas rodzinny – przy wspólnym śniadaniu, obiedzie czy kolacji. Stół jadalny służy nam często też do innych zadań jak np. do pracy przy komputerze, czytania gazety czy odrabiania lekcji. Każda z tych czynności wymaga odpowiedniego oświetlenia, wygodnych mebli i właściwego wykończenia naszej jadalni. Mówiąc o wykończeniu mamy na myśli bezproblemowy dostęp do łączników światła czy gniazdka. Bez odpowiedniego zaplanowania jadalni w kwestii elektryki, wiele naszych czynności może okazać się w jadalni nie możliwe.

Jeśli nasz dom czy mieszkanie ma zaplanowaną jadalnię, powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na jej ułożenie, oświetlenie i meble. Bez względu na liczbę osób mieszkających w domu, stół nie powinien być mniejszy niż na 4 osoby. Nawet, jeśli mieszkamy sami, czy z partnerem lub partnerką zdarzają się sytuację, że przyjeżdża do nas w odwiedziny rodzina czy odwiedzają nas przyjaciele. Ponadto 4 osobowy stół pozwala na swobodę i jest wystarczająco duży, aby postawić na nim więcej niż na stole dwuosobowym. Jeśli jednak nasza jadalnia jest niewystarczająco duża, aby wstawić do niej większy stół, mamy możliwość zaopatrzenia się w stół rozkładany. Wówczas możemy zadbać o to, aby każdy z odwiedzających nas gości miał miejsce przy stole. W modzie są obecnie stoły okrągłe – zarówno drewniane jak i szklane czy stalowe. Jeśli podobają nam się stoły kwadratowe czy prostokątne – one nigdy nie wychodzą z mody i pasują niemalże do każdego wykończenia wnętrza.

 page-urzadzamy-jadalnie (1)

Warto zauważyć, że najlepszym oświetleniem jadalni jest umiejscowiona centralnie nad stołem jadalnym lampa wisząca. Już na etapie projektowania elektryki w naszym domy powinniśmy przewidzieć, w którym miejscu będzie stał stół, aby móc wyprowadzić odpowiednie kable w dobrym miejscu. Włączanie i wyłączanie światła nie powinno też sprawiać trudności i być usytuowane w pobliżu stołu. Bardzo atrakcyjnie w jadalni wyglądają kryształowe żyrandole usytuowane nad stołem, nadające klimat i charakter naszego wnętrza. Do nich idealnie pasuje seria Berker by Hager TS Cristal z kryształem Swarovskiego CrystallizedTM – Swarovski Elements.