Eklektyzm to inaczej łączenie w jednej budowli / wnętrzu, w sposób swobodny często niezgodnych ze sobą, elementów wybranych z różnych stylów architektonicznych. Nie jest to jednak proste zadanie, ponieważ w stylu eklektycznym pomimo różnorodności, wszystkie elementy ze sobą współgrają.  To właśnie ten styl urządzania wnętrz zyskuje coraz to większą popularność.

W stylu eklektycznym ważna jest intuicja i wyczucie odpowiednio dobranych elementów. Niby możemy łączyć ze sobą niemalże każdą rzecz, jednak całość powinna wyglądać spójnie i harmonijnie. Nie wymaga rezygnacji z jednej na rzecz drugiej, ale umiejętnie je łączy. Najbardziej charakterystyczną cechą stylu eklektycznego jest łączenie tradycji z nowoczesnością.

 

 page-styl-eklektyczny

 

Styl eklektyczny dobrze sprawdza się w zmianie aranżacji gotowego już wnętrza – możemy wprowadzić nowe elementy i pozostawić te, które szczególnie lubimy. Bardzo dobrze sprawdza się tu połączenie starego z nowym – dzięki temu wnętrza urządzone w tym stylu zyskują niepowtarzalny klimat. Najważniejszą jednak zaletą stylu eklektycznego jest to, że możemy czerpać elementy, które nam się w danym stylu podobają i łączyć je bez ograniczeń. Tworzenie kontrastowych zestawień jest polecane. Eklektyzm może dotyczyć  różnych elementów wystroju wnętrz jak np. ścian, czy podłóg – obok starego drewna może pojawić się beton lub wykładzina, wzorzysta tapeta może sąsiadować z gładką ścianą lub ceglanym murem. Wybór dodatków również zależy wyłącznie od naszej fantazji i gustu.

Przy projektowaniu wnętrza w stylu eklektycznym powinniśmy w pierwszej kolejności wybrać jeden, dominujący styl, który będzie urozmaicany elementami z innych stylów. Ważne jest jednak, aby elementy te nie przyćmiewały wybranego stylu głównego a raczej go dopełniały i sprawiały, że wnętrze stanie się jeszcze bardziej oryginalne. Do takich wnętrz pasować mogą niemalże wszystkie łączniki proponowane przez Berker by Hager. Klasyczne formy, funkcjonalność i materiał, z jakiego są wykonane, można dobrać zgodnie z naszym gustem. W przypadku zaprezentowanej aranżacji proponujemy łączniki Berker R.1. Na pierwszy rzut oka zwykłe łączniki o łagodnych kształtach ramek i okrągłym elemencie centralnym. Eleganckie, płaskie obudowy dostępne konsekwentnie we wszystkich wariantach, począwszy od gniazda, a skończywszy na elementach obsługi KNX sprawiają nadzwyczaj niesamowite wrażenie.