Wybór drzwi do wewnątrz domu to nie lada wyzwanie. W szczególności jak jesteśmy na etapie budowy domu i musimy je zamówić nie widząc jeszcze dokładnie, jak w rezultacie będą wyglądać poszczególne pomieszczenia. Mamy dla was kilka rad jakie drzwi wewnętrzne wybrać.

Drzwi wewnętrzne możemy dobierać na kilka sposobów: ze względu na ich rozmiar, materiał wykonania, kolor, wzór czy w końcu firmę. Jeśli jesteśmy przekonani do jakiegoś przedsiębiorstwa wybór będzie dużo prostszy – musimy zdecydować się tylko na wzór i kolor z ich kolekcji. To zdecydowanie ułatwia zadanie – mamy wówczas do wyboru od 10 do 100 wzorów w kilku podstawowych kolorach. Najpopularniejszymi obecnie firmami produkującymi drzwi wewnętrzne są: DRE, Pol-Skone, Porta czy Centurion. Jest oczywiście cała masa innych producentów, więc jeśli jesteśmy do któregoś z nich przywiązani (bo np. produkują również drzwi zewnętrzne, które kupiliśmy do domu i jesteśmy bardzo zadowoleni) wówczas wybór drzwi wewnętrznych będzie prostszy.

Jednak nie zawsze mamy ten luksus wybierania drzwi wewnętrznych z wzornika jednej firmy. Zwykle przeglądamy oferty wielu producentów i zastanawiamy się, które z nich będą dla nas i naszego wystroju najodpowiedniejsze. W pierwszej kolejności radzimy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: ile chcemy przeznaczyć pieniędzy na drzwi wewnętrzne? To zdecydowanie zawęzi nam krąg poszukiwań bowiem np. drzwi z drewna będą zdecydowanie droższe niż te z płyty MDF. Ma to zaletę w cenie, jednak w jakości już nie do końca ponieważ drzwi z płyty MDF są bardziej podatne na uszkodzenia i zdecydowanie mniej wygłuszają pomieszczenie. Drugą sprawą w kwestii ceny drzwi wewnętrznych jest fakt, iż większość producentów podaje kwotę za skrzydło drzwi – do niego trzeba również dokupić ościeżnice, klamki, zamki czy tuleje wentylacyjne. Tak więc koszt jednych drzwi, prezentowanych przez producenta to nie np. 600zł (to cena tylko skrzydła), ale dwa razy tyle, czyli 1200zł (jak dodamy cenę ościeżnicy i klamki). I tak okazuje się, że w domu gdzie mamy pięć pomieszczeń potrzebujemy ok 6000zł na drzwi wewnętrzne…

Jak już odpowiedzieliśmy sobie na pytanie o budżet na nasze drzwi wewnętrzne i jesteśmy świadomi jakie elementy wpływają na ostateczną cenę, teraz pora zastanowić się nad kolorem drzwi… Jest to istotne pod dwoma względami – kolor drzwi powinien pasować do ogólnej charakterystyki wnętrza oraz nie każdy producent i nie każdy wzór drzwi można zrealizować w wybranym przez nas kolorze. A biały nie zawsze równy jest białemu np. możemy kupić wybrany wzór w kolorze białym, ale bez struktury drewna, na której akurat może nam zależeć. 

Jak już zdecydowaliśmy się na kolor drzwi pozostaje nam ostatnia kwestia – wzór. Tutaj mamy dowolność, ponieważ wzorów drzwi jest bardzo dużo. Wybór wzoru powinien być podyktowany walorami estetycznymi, które będą odpowiadać nam i wybranemu stylowi aranżacji wnętrza ale również elementom praktycznym. Jeśli na przykład zależy nam aby przez drzwi nie przechodziło wiele dźwięków, wówczas powinniśmy zdecydować się na drzwi bez dużych przeszkleń. Szkło chłonie zdecydowanie mnie mniej dźwięków niż plaster miodu zastosowany wewnątrz drzwi. 

Na koniec pozostaje nam wybór elementów funkcjonalnych w drzwiach. Do łazienki na przykład warto zamontować zamek łazienkowy oraz tuleje wentylacyjne lub też zastosować podcięcie wentylacyjne. Tuleje mogą być plastikowe (tańsze) lub stalowe (droższe). W każdych drzwiach powinna być też klamka ale jej wybór to temat na osobny wpis na bloga, ponieważ kryteria wyboru klamek i zamków do drzwi to równie obfity temat. W końcu w dobrym projektowaniu liczy się detal!

page-drzwi-wewnetrzne

Na koniec wyboru drzwi wewnętrznych do naszego domu pamiętajmy o tym, że łączniki i gniazdka bardzo często występują w niedalekiej odległości od ram ościeżnicy drzwi. Warto aby te elementy pasowały do siebie i tworzyły spójną aranżację. W tym wpisie polecamy wam proste, białe  łączniki Berker by Hager polo.optima. Te proste, nowoczesne łączniki i gniazdka pasować będą praktycznie do każdego wzoru wybranych przez nas drzwi wewnętrznych.