Znany problem niejednemu z nas – co wybrać na podłogę? Panele, płytki, dywan a może wykładzinę? Ta ostatnia kiedyś była domeną praktycznie każdego wnętrza. Obecnie trend stanowią panele lub płytki. Czy zatem wybór wykładziny do naszego pomieszczenia to dobre rozwiązanie?

Wbrew pozorom wybór materiału jaki będzie się znajdował na podłodze może mieć ogromne znaczenie dla mieszkańców domu czy mieszkania. Jeśli podoba nam się wykładzina musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych aspektów, które wpłyną na wygląd podłogi i jej użytkowanie w późniejszym czasie. Wykładzina na podłodze to przede wszystkim przyjemny w dotyku, ciepły materiał, dzięki któremu możemy się zrelaksować. W szczególności jeśli lubimy chodzić boso po domu. Rodzaj materiału z jakiego wykonana jest wykładzina może być przeróżny. Może posiadać ostre, szpiczaste włosie lub miękki i delikatny puch. Dzięki temu każde postawienie gołej stopy będzie stymulowało w nas właściwe uczucia relaksu, przyjemności, odprężenia czy wręcz masażu. Niestety ta przyjemność to też zmora dla tych, którzy np. są alergikami. Między tymi małymi włosami na wykładzinie gromadzi się mnóstwo pyłków i kurzu które podczas naszego chodzenia jeszcze bardziej są wbijane w strukturę wykładziny. Przez to mamy gwarantowane kichanie przez cały rok. Wykładzina poza swoją relaksacyjną funkcją może też być właściwą barierą ciepła. Jeśli np. posiadamy mieszkanie w bloku, w którym podłogi są betonowe i zimne, wykładzina ociepli je i spowoduje, że każdy dotyk podłogi będzie przyjemny. Nie ma to jednak zastosowania w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym. Wykładzina nie jest wskazana na taką powierzchnię ponieważ nie przewodzi ciepła (i zimna, jak piszemy powyżej) oraz nie ma właściwości elastycznych tak ważnych na ogrzewanej podłodze.

page-wykladzina-1

Wykładziny w domu mogą stanowić jednak tylko pewien element, zajmować tylko wybraną powierzchnię w której zamierzamy np. zorganizować pokój dziecka. Dla niego zdecydowanie przyjemniej będzie bawić się na miękkiej podłodze a obecne wzory wykładzin pozwalają na wybór bardzo atrakcyjnych wzorów. Wykładzina może też być przyjemnym akcentem w biurze – jeśli większość czasu spędzamy przy komputerze, miło będzie relaksować się stopami po miękkiej i przyjemnej powierzchni. Wykładzina to też oryginalny pomysł na wykończenie piwnicy, gdzie na podłodze zwykle kładzie się zimne płytki. Jeśli piwnica ma pełnić funkcję domową, zdecydowanie warto rozważyć tą propozycję. Na przykład w siłowni czy kinie umiejscowionym pod naszym domem.

Dla niektórych wykładzina może przypominać czasy końca ubiegłego wieku, kiedy to praktycznie w każdym mieszkaniu można było je spotkać. Podobnie jak wzór łączników Berker by Hager z serii Arsys. Zarówno łączniki jak i wykładziny dopasowuje się do niemal każdego wystroju, zachowując jednocześnie swój styl i charakter. Jeśli chcemy aby nasze wnętrze było przyjemne i funkcjonalne, wybierzmy je do aranżacji domu czy mieszkania.