Fascynacja zachodem sięga już setek lat. Jak się jednak okazuje, styl amerykański korzenie swoje ma w aranżacjach europejskich, skąd to pochodzili osadnicy w XVIII wieku. Pomimo upływu lat, styl amerykański dalej jest mile widziany w naszych wnętrzach.
Kiedy to Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę, nikt nie przypuszczał, że kraj ten będzie tak potężny i wielki. Z czasem jednak nowe ziemie przyciągały coraz więcej chętnych do osiedlenia się ‘na nowej ziemi’. Nowi mieszkańcy kontynentu przybywali z wielu stron, co widać w stylu aranżacji wnętrz. Miesza się wystrój angielski z hiszpańskim czy włoskim. Charakteru dodają akcenty, która za czasów kolonizacji były niezbędnymi narzędziami w każdym domu. Domy w stylu angielskim – wiejskim, bo tam można określić ten rodzaj aranżacji były przestronne i jasne. Nie było w nich zbędnych przedmiotów a umeblowanie stanowiły jedynie niezbędne przedmioty. Charakterystyczne były natomiast ręcznie tkane gałgankowe dywaniki, makatki, poduszki i narzuty – często pikowane lub patchworkowe, wykonane ze skrawków starych ubrań. Kawałków tkanin nie układały przypadkowo, ale tworzyły z nich wzory – geometryczne lub tzw. crazy, które dzisiaj nazwalibyśmy abstrakcyjnymi. Patchworki były od spodu podszywane płótnem albo flanelą, a w środku miały dodatkową warstwę ociepliny. Wszystkie warstwy łączono ze sobą pikowaniem.
Mieszkanie aranżowane w stylu angielskim wiejskim powinno zwrócić uwagę na meble. Angielskie stoły, krzesła i szafy były podstawowymi elementami we wnętrzu. Dopełniały je często kredensy, szafki kątowe i wiszące pułki do przechowywania talerzy. Wszystko wykonane z dostępnego na miejscu drewna. Wzór mebli był zaczerpnięty ze starego, europejskiego domu, jednak zdecydowanie mniej ozdobiony. Charakterystyczne dla wnętrz amerykańskich są też, popularne w tamtych czasach kwieciste tapety. One w połączeniu z drewnianą podłogą i meblami oraz kolorowymi dodatkami w postaci dywanów, poszewek czy kołder stanowią o charakterze amerykańskich – wiejskich aranżacji.
Źródło zdjęć: www.pinterest.com
Tak ciekawe, kolorowe wnętrza wymagają prostych i łatwych w obsłudze urządzeń. Naszym zdaniem, na kwiecistej ścianie idealnie pasować będzie seria łączników i gniazdek Berker Q.3.
Zostaw komentarz