Jeśli szukacie inspiracji dla swojego wnętrza, które będą nietypowe, kolorowe i zdecydowanie tanie powinniście zwrócić uwagę na sztukę patchwork, która w ostatnim czasie zyskuje coraz więcej aprobaty ze strony aranżatorów. Patchwork to rozwiązanie, które zachwyca indywidualnością i charakterem.

Patchwork to nic innego jak metoda szycia, w której zszywa się małe kawałki materiału o podobnych geometrycznie kształtach, np. patchwork z kawałków trójkątnych, w większą całość, tworząc nowy wzór. Słowem tym określa się także pracę wykonaną tą techniką, więc nie koniecznie musi dotyczyć materiałów ale też np. płytek na podłodze czy kolorowych wzorów namalowanych na ścianach. I choć podkreślamy tu wyjątkowość kolorowych form patchworku, możemy go stworzyć również w bardziej stonowanej odsłonie np. dwukolorowe, z wykorzystaniem różnych wzorów np. pasków, kropek i gładkich powierzchni.

patchwork (1)

Gdzie patchwork odnajdzie się najlepiej? Praktycznie w każdym z pomieszczeń. Zarówno w salonie jako motyw na ścianie, dywan czy obrus. Znaleźć go możemy jako poszycie poduszek na sofie czy zasłon. Również w kuchni jako dekoracja płytek na ścianie lub podłodze albo delikatniej jako ścierki, firanki czy obrusy. Patchwork w łazience to również dobre rozwiązanie jako element dekoracji z płytek. Może stanowić całą podłogę lub ścianę lub też jej wycinek. W sypialni idealnie sprawdzi się w formie zasłon, narzut lub pościeli. To samo dotyczy pokoju dzieci.

patchwork (2)

Musimy jednak pamiętać aby nie przedobrzyć z tą techniką zdobienia wnętrz ponieważ jej nadmiar będzie przytłaczać. Nie osiągniemy przez to indywidualnego, nietypowego charakteru pomieszczenia a przepełnione wnętrze w którym jest za dużo kolorów i wzorów. Dobrze jest wybrać jedno, góra dwa miejsca, w których zastosujemy patchwork w pomieszczeniu. To samo tyczy się całego mieszkania. Nie warto stosować tej techniki w każdym pomieszczeniu. Wybierzmy jedno lub dwa aby nadać im niepowtarzalny charakter. Musimy również dobrać pasujące do patchworku elementy elektryki. Dobrze sprawdzą się ty proste, nieskomplikowane gniazdka i łączniki np. z serii Berker R.3 gdzie klasyczna prostokątna ramka łączy się z okrągłym przyciskiem.

patchwork (3)

Źródło zdjęć: www.pinterest.com

Patchwork to również idealna technika, do ozdobienia domu podczas świat. Tylko w tym wyjątkowym czasie możemy ubrać poduszki, wymienić zasłony i obrusy na takie z motywami świątecznymi wykonanymi w tej technice. Mamy jeszcze trochę czasu do Bożego Narodzenia. To dobry czas aby pomyśleć nad dekoracją wnętrza.