Nurt w architekturze, którzy przeciwstawia się panującemu porządkowi końcem XIX wieku to właśnie styl secesyjny. Dostrzegany w różnych dziedzinach sztuki: rzemiośle, architekturze, rzeźbie czy grafice łączy ze sobą te obszary stawiając za główny cel stworzenie czegoś nowego, innowacyjnego.

Styl secesyjny, we Francji zwany Art Nouveau (Nowa Sztuka) osiągnął swoje apogeum w 1900 roku podczas Wystawy Światowej w Paryżu. Do tego momentu rozwijał się bardzo intensywnie, szukając coraz to nowych, innowacyjnych rozwiązań w ramach nowej sztuki. Głównymi cechami charakterystycznymi aranżacji wnętrz w stylu secesyjnym są: powszechnie charakterystyczna linia – giętka, płynna i ruchliwa oraz bogata ornamentyka, zwłaszcza roślinno-zwierzęca. Styl ten jest jednak bardziej złożony i nie ogranicza się tylko do cech głównych. W zależności od miejsca pochodzenia widać obecność nurtu bardziej geometrycznego a mniej ornamentalnego czy bardziej abstrakcyjne i strukturalne motywy organiczne, przekształcane w sposób nie do poznania.

art-nouveau (2)

W aranżacji wnętrz w stylu secesyjnym ważna jest szczególna uwaga poświęcana charakterowi dekoracyjnemu każdego z elementów wykorzystywanych we wnętrzach: od mebli, ceramiki, tkanin po kolorystykę ścian, wykorzystane obrazy, rzeźby czy bibeloty. Tę ozdobność uzyskuje się dzięki ornamentowi – nieodwołującego się już do antycznych meandrów czy palmet, lecz budowanego na bazie roślin (czy to egzotycznych, czy zupełnie pospolitych) i motywów zwierzęcych. Wspomnianym już, charakterystycznym elementem stylu secesyjnego była płynna, giętka, wijąca się linia. Widać ją w kształtach mebli oraz ozdobnych fornirach. Ważne są również kolory: głównie jasne, delikatne, takie jak biel czy lila.

art-nouveau (3)

Źródło zdjęć: www.pinterest.com

Początkiem XX wieku styl secesyjny przeżywał swój najgorszy okres. Nazwany pomyłką Europy musiał poczekać na wielkich artystów tj. Salvador Dali, którzy docenili dekoracyjność i smak art nouveau. Dzisiaj również styl secesyjny wprawia w zachwyt. Nawet w połączeniu z nowoczesną technologią zapiera dech w piersiach prowadząc nas przez niesamowitą przygodę piękna i delikatności. Tak jak nasza seria Berker B.3 której zakrzywiony kształt oddaje charakter płynącej, niekończącej się linii.