Aranżacja salonu jak i sypialni to można by powiedzieć – dwa odległe światy. Jednak budownictwo polskich bloków nie zostawia nam wiele do życzenia. Musimy sobie poradzić z mieszkaniami małymi, nieustawnymi gdzie często jeden pokój zajmują dzieci a drugi, w którym docelowo spędzamy cały czas, przyjmujemy gości jest również naszą sypialnią.

Sypialnia to strefa prywatna. Chyba każdy z nas chce mieć miejsce na odpoczynek, bez stresu że ktoś niezapowiedziany nas odwiedzi i zastanie bałagan po nocy. W większości małych mieszkań niestety nie mamy tego luksusu i musimy zaaranżować salon wraz z sypialnią jako jeden, kompatybilny pokój, w którym odnajdziemy się zarówno za dnia jak i nocą. Jak to zrobić?

sypialnia w salonie (3)

Pomieszczenie przeznaczone do pełnienia tych dwóch funkcji powinno być największym z dostępnych w mieszkaniu. Dzięki temu znajdzie się miejsce na łóżko oraz przestrzeń dzienną. Aby podzielić je w sposób niekonfliktowy warto wybrać półki dzielące, które możemy wykorzystać np. do stworzenia biblioteczki lub miejsca na telewizor. Z jednej strony – zwykle bliżej drzwi wejściowych do pokoju znajdzie się przestrzeń dzienna z sofą i stolikiem kawowym, z drugiej strony natomiast – zazwyczaj bliżej okna i drzwi balkonowych postawimy łóżko i przy dobrym rozplanowaniu przestrzeni, również przesuwną szafę. Idealnie jest gdy w pomieszczeniu nie ma kaloryferów, które niepotrzebnie zajmują przestrzeń. Ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu to dobre rozwiązanie jak chcemy mieć więcej miejsca na meble i dodatki.

sypialnia w salonie (2)

W małych mieszkaniach, gdzie nie możemy wydzielić osobnej przestrzeni na łóżko, musimy zdecydować się na rozkładaną sofę w salonie, która spełni dwie role – wypoczynkową oraz nocną. Takie rozwiązanie powoduje pewne problemy, jednak często jest jedyną z możliwych opcji. Warto wówczas w salonie wybrać szafę, która będzie pasować stylistycznie do całości wnętrza. Coraz popularniejsze stają się również znane z lat 70tych meblościanki. To dobre rozwiązanie dla ceniących sobie przestrzeń, funkcjonalność oraz wygląd.

sypialnia w salonie (4)

Źródło zdjęć: www.pinterest.com

Pamiętajmy, że w salonie i sypialni elektryka powinna być dostosowana do potrzeb pomieszczenia. Włączniki światła, poza wejściem do pokoju powinny znaleźć się również w okolicy łóżka aby ułatwić kontrolę nad oświetleniem. Gniazdka kontaktowe również powinny być dopasowane do pomieszczenia. Trzeba wziąć pod uwagę zarówno dostęp do nich z łóżka w nocy jak i w dzień, gdy sofa jest złożona. W naszej aranżacji wykorzystaliśmy serię Berker TS. Za elegancką, prostą obudową kryje się nieprzewidywalna różnorodność technicznych rozwiązań. Może być użyty do sterowania nie tylko kilkoma obwodami świetlnymi, ale na życzenie także inteligentnym systemem sterowania budynkiem Berker KNX czy systemem radiowym Berker Funkbus.