Wielu z nas wie, czym jest automatyka budynku czy inaczej mówiąc inteligentne sterowanie domem. Niekoniecznie jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że i w temacie automatyki obowiązują pewne standardy zarządzania i kontroli urządzeń i budynków. Pora zatem poznać standard KONNEX / KNX.

Standard KNX stworzony został dla systemów działających w konwencji rozproszonej, przez co pozwala na sterowanie domem bez konieczności tworzenia jednostki centralnej. Oznacza to, że każdy z elementów magistrali podłączonej do instalacji wyposażony jest we własny procesor i elementy niezbędne do samodzielnej pracy. W momencie awarii, poza uszkodzonym elementem, cała reszta systemu działa poprawnie. W przypadku systemów scentralizowanych, w czasie awarii cały system przestaje działać. System rozproszony jest zatem niewątpliwą zaletą. Nie musimy się obawiać, że w momencie, gdy zepsuje się jeden element, nie będziemy mogli korzystać z reszty automatyki budynku.

Standard KNX jest niezależny od producenta. Urządzeni sieciowe KNX mogą być skonstruowane z różnych podzespołów (od 8-bitowego mikrokontrolera do standardowego komputera PC) w zależności od wymagań konkretnej implementacji systemu. Nadrzędnym programem do uruchamiania instalacji KNX jest program ETS. System w standardzie KNX pozwala na podłączenie maksymalnie 57 484 urządzeń. System KNX umożliwia stworzenie automatyki budynku dzięki integracji sterowania i nadzoru urządzeń z takich kategorii jak: zarządzanie energią, klimatyzacją (ogrzewaniem i wentylacją), oświetleniem, żaluzjami i markizami, bezpieczeństwem domu i jego mieszkańców (kontrola nad telewizją przemysłową, symulacją obecności domowników, detekcją obecności osób w pomieszczeniu itd.), RTV i AGD oraz wiele więcej. Elementy te przenikają się wzajemnie – np. detektor obecności osób w pomieszczeniu pozwala na sterowanie sygnałem oświetlenia przekazywanym do lamp (nie trzeba ręcznie włączać i wyłączać światła) a dodatkowo jest elementem zarządzania energią, ponieważ lampy nie będą włączone, gdy nie ma takiej potrzeby. Jest to również systemem alarmowym – jeśli podczas naszego urlopu w pomieszczeniach znajdą się osoby, których nie powinno tam być.

page-standard-knx

 

Twórcą standardu jest światowe stowarzyszenie KONNEX, które od 1999 roku zrzesza przeszło 300 członków, produkujących ponad 80% urządzeń automatyki domowej w Europie – ponad 7 tysięcy certyfikowanych produktów, dzięki czemu możliwe jest zautomatyzowanie praktycznie każdego budynku za pomocą tego systemu. Ponadto stowarzyszenie KONNEX zrzesza również ponad 30 tysięcy firm instalatorskich w 100 krajach, a także z ponad 60 Uniwersytetów i ponad 150 ośrodków szkoleniowych. Firma Hager również należy do członków stowarzyszenia. Produkty rodziny Domovea wyznaczają nowe kierunki w dziedzinie inteligentnego zarządzania budynkami w standardzie KNX.

Standard KNX (również system KNX) oparty jest o ponad piętnastoletnie doświadczenie rynkowe swoich poprzedników: standardu EIBA (Stowarzyszenie Europejskiej Magistrali Instalacyjnej), EHSA (Europejskie Stowarzyszenie Systemów Budynkowych) i BatiBus (Międzynarodowy Klub BatiBUS). Ponadto standard ten został zatwierdzony, jako standard europejski (CENELEC EN 50090 i CEN EN 13321-1), międzynarodowy (ISO/IEC 14543-3), chiński (GB/Z 20965) i amerykański (ANSI/ASHRAE 135).