Żyrandol to od setek lat nieodłączny element oświetlenia salonu czy pokoju. Znane były już w średniowieczu – często wykorzystywane do oświetlenia kościołów, klasztorów czy pomieszczeń zamkowych. Idealnie sprawdzały się (obecnie również) do oświetlenia wielkogabarytowych sal, holi i widowi. W czasach średniowiecza mocowane były linami do sufitu i miały kształt krzyża na ramionach, którego umieszczone były świece. Obecnie żyrandole wykonane są z różnego rodzaju materiałów i przybierają formy od najprostszych do mocno niekonwencjonalnych.

Głównym zadaniem żyrandoli jest oświetlenie pomieszczenia, jako główne źródło światła. Dlatego też najczęściej można je zobaczyć zawieszone w centralnym punkcie salonu czy jadalni. W swojej klasycznej formie żyrandole posiadają długie ramiona wychodzące ze zwisającego trzonu – idealnie pasują, zatem do wysokich pomieszczeń. Światło padające z żyrandola można skierować w górę lub w dół. W pierwszym przypadku otrzymujmy światło rozproszone, odbijające się od sufitu. W drugim natomiast światło możemy znacznie bardziej skoncentrować na elemencie ustawionym pod żyrandolem – na przykład na stole. Żyrandole posiadające klosze mogą dodatkowo tworzyć niepowtarzalne rozwiązania świetlne, rozpraszając światło z dowolną intensywnością i w dowolnym kierunku. Ponadto klosz może nadać naszemu oświetleniu wybrany odcień.

 page-zyrandol

Obecnie w dekoracji wnętrz często sięga się do klasycznych form żyrandoli wykonanych z mosiądzu, platyny czy miedzi (lub też ich odpowiednikami z aluminium pomalowanymi we właściwym odcieniu farby). Fani stylu industrialnego, czy eko na pewno zainteresują się żyrandolem drewnianym. W przypadku żyrandoli mosiężnych czy drewnianych najpopularniejsze są wzory nawiązujące do świecznika na końcach ramion żyrandola, które nota bene najczęściej wygięte są w kształt liter S lub C. Dużą popularnością cieszą się również żyrandole wykończone kryształami czy elementami szklanymi (ewentualnie plastikowymi, naśladującymi efekt kryształu). Dzięki zastosowaniu tego materiału światło padające z naszego żyrandola jest w ciekawy sposób rozproszone po pokoju. Popularne są również różnej formy klosze – materiałowe, z alabastru lub kryształu. Żyrandole są oczywistym dopełnieniem stylowych aranżacji klasycznych, ale też doskonale pasują do wnętrz w modnych, nowoczesnych stylach.

Niewątpliwie żyrandol w naszym wnętrzu będzie pełnił funkcje nie tylko oświetleniową, ale i dekoracyjną. Idealnie dopasowanym elementem będą zatem pasujące do oświetlenia łączniki Berker by Hager TS Cristal Ball. Dzięki zastosowanemu tu kryształowi Swarovskiego Crystallized™-Swarovski Elements – Berker TS Crystal Ball oraz Berker TS Crystal idealnie pasują do żyrandoli szklanych czy kryształowych tworząc pewną więź między łącznikiem a głównym oświetleniem w pomieszczeniu.