Wykończenie wnętrza często wiąże się z szeregiem ważnych decyzji. Poza wyborem stylu, w jakim chcemy utrzymać mieszkanie, jego kolorystyką, należy również zastanowić się nad sposobem wykończenia ścian. Jedną z możliwości jest zastosowanie tapety. Nie każdy jest jednak przekonany do tej formy dekoracji ściany.

Tapeta jest to materiał, którym wykończamy ściany – może to być papier, tkanina, skóra czy tworzywa sztuczne. Najpopularniejsza, a zarazem najtańsza tapeta, która wielu z nas kojarzy się z czasów lat 90tych ubiegłego wieku to tapety papierowe z nadrukowanymi lub wytłoczonymi wzorami. Zwykle można je kupić w rolkach, w każdym sklepie z materiałami budowlanymi. W dzisiejszych czasach tapety papierowe są zdecydowanie bardziej odporne na uszkodzenia dzięki zastosowanej wierzchniej warstwie z tworzywa sztucznego. W momencie, gdy warstwy tej jest stosunkowo dużo, możemy uzyskać tapetę zmywalną, odporną na wilgoć czy szczotkowanie. Dla osób szukających możliwości stworzenia wnętrza luksusowego i eleganckiego ciekawym rozwiązaniem są tapety z materiału. Wyróżniają się one delikatnością stąd polecane są do sypialni czy pokoi dziennych. Tapeta z materiału może być wykonana z naturalnych włókien lnu, jedwabiu, bawełny czy wełny a także z włókien syntetycznych. Tapety z włókna szklanego natomiast są odporne na uderzenia, zadrapania i szorowanie. Mogą być gładkie lub z wypukłymi, geometrycznymi wzorami: jodełką, prążkami, rombami. Jeśli położymy na nie emulsję akrylowo-lateksową albo lateksową, doskonale sprawdzą się w wilgotnych pomieszczeniach takich jak np. łazienka. Do surowego wnętrza idealnie pasować będzie tapeta z korka. Jest to również idealne rozwiązanie do wygłuszenia ścian w pomieszczeniach. Jest odporna na wilgoć, pleśni grzyby, a przy tym antystatyczna, nie przyciąga kurzu. W pokoju dla dzieci czy biurze będzie stanowić dodatkową tablicę korkową, na której możemy przypiąć zdjęcia, dokumenty i inne rzeczy…

5348669433_f949200311_o

Współczesne zastosowanie tapet to nie tylko ściany, ale również sufity, meble, filary czy drzwi. Możemy je stosować w salonie, sypialni, kuchni, łazience, w hallu czy przedpokoju, na klatce schodowej, w piwnicy czy garażu. Wszystko zależy od granic naszej wyobraźni. Do tapet idealnie pasują rozwiązania z serii Berker Glasserie. Dzięki zastosowanemu przeźroczystemu szkłu w łączniku, nasza tapeta jest widoczna również pod jego powierzchnią.