Każdy, komu marzy się życie szlacheckie powinien skierować swoją uwagę na bardzo efektowny styl dworkowy. Wykorzystanie starych mebli, odpowiednich kolorów, wzorów i faktów materiału może uczynić nasz dom czy mieszkanie niczym z lat średniowiecza. Nie tracąc przy tym funkcjonalności i wygody XXI wieku.

W stylu dworskim zauważyć można dominuje naturalne materiały i antyki a ponieważ polskie dworki były związane z wsią, widoczne też są elementy rustykalne. Urządzając wnętrze w takim stylu trzeba uważać, by nie stworzyć jego nowoczesnej karykatury. Dworkowe wnętrze wymaga wyrafinowanego gustu i perfekcyjnego wyczucia. Styl ten idealnie prezentuje się w dużych, dobrze oświetlonych pomieszczeniach. Nie będzie jednak dobrze współgrał z małą kawalerką. Dostojność wymaga przestrzeni, w której możemy ustawić szezlong, kredens, ogromny stół na kilkanaście osób a w kuchni piec kaflowy w dworskim stylu wraz z wyspą na środku tego pomieszczenia. Meble do naszego wnętrza powinny być wykonane z litego drewna, najlepiej mango, uznawanego za jeden z najbardziej luksusowych surowców w branży meblarskiej oraz naturalnej okleiny. Ważne są tu antyki lub repliki mebli z różnych stylów. Możemy łączyć elementy empirowe z pochodzącymi z końca XIX wieku, czy nawet art-deco.

 

 page-dworkowe-wnetrze

 

W przypadku dworskich wnętrz bardzo istotną rolę odgrywa faktura, kolor i wzór materiałów. Sofy, krzesła czy wspomniane już szezlongi powinny być tapicerowane. W oknach natomiast powinny znaleźć się zasłony np. z jedwabiu. Istotną rolę odgrywają też firany, obrusy i serwetki – najlepiej wykonane z tradycyjnej koronki. Na podłodze poza naturalnym drewnem powinny się znaleźć dywany i kilimy o orientalnych wzorach i zgaszonych kolorach. Najlepsze byłyby jedwabne, ręcznie tkane, można też zastosować wiskozowe, albo wełniane. Dywany i kilimy powinny się znaleźć nie tylko na podłogach, ale i ścianach – mogą stanowić stylowe tło dla obrazu, albo kinkietów. Na ścianach natomiast dominować powinna biel lub ciemniejsze zielenie. Ściany można pomalować lub pokryć tapetą o delikatnym wzorze – bardzo dobrze wyglądają tapety z tkaniny.

Do takiego stylu najbardziej pasują specjalne łącznik Berker by Hager z serii Palazzo. Wykonane z materiału imitującego marmur i drzewo mahoniowe, nadadzą wyjątkowego charakteru każdej aranżacji utrzymanej w eleganckim stylu.