Decoupage to od niedawna bardzo popularna technika dekorowania naszych przedmiotów. Często dotyczy dekoracji przedmiotów znajdujących się w naszych wnętrzach takich jak doniczki, flakony, różnego rodzaju pudełka i pojemniki. Choć popularność decoupage w Polsce można zaobserwować dopiero od kilku lat, to w rzemiośle artystycznym technika ta jest stosowana od wieków. 

Decoupage to nic innego jak zdobienie różnego rodzaju powierzchni (drewna, szkła, metalu, ceramiki, plastiku czy tkanin) w taki sposób, aby wyglądały jakby były pokryte prawdziwymi malowidłami. Nie jest to jednak trudna sztuka malowania. Osoby, które nie posiadają zdolności malarskich na podstawowym poziomie decoupage posługują się jedynie nożyczkami i klejem. Nazwa decoupage nota bene chodzi od francuskiego słowa découper, czyli wycinać. Dzięki wycinaniu w odpowiednim materiale (specjalnym papierze do decoupage’u lub papierowej serwetce podzielonej na cienkie warstwy) mamy dokładnie taki wzór, jaki chcielibyśmy. Następnie wzory te zamalowujemy na powierzchni kilkoma warstwami lakieru, tak aby wtopił się w jej tło. Gdy lakier wyschnie, wycięte wzory wyglądają na prawdziwy obraz. Dodatkowe akcesoria i lakiery powodują również możliwość stworzenia innych, ciekawych powierzchni jak np. spękaną czy spatynowaną a ponadto całość można uzupełnić specjalnymi farbami. 

 page-domowy-decoupage

Ponadto decoupage to bogactwo łatwo dostępnych wzorów (choćby różne rodzaje papierowych serwetek), a także fakt, że można tą techniką udekorować praktycznie każdą powierzchnię. Dzięki temu możemy w łatwy sposób stworzyć ciekawe, oryginalne dekoracje na różnego typu przedmiotach w mieszkaniu takich jak meble, ściany itp. Jedną z możliwych powierzchni są np. ramki w łącznikach czy gniazdkach. Bardzo ciekawą propozycją są łączniki Berker by Hager z serii Berker K.1. – ostre kanty, prostokątne kształty, wysoki połysk i prosta linia bez żadnych innych ozdób i dodatków.