Dania to najmniejsze państwo w okręgu nordyckim. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii. Fakt położenia tego kraju zdecydowanie wpływa na nurty aranżacyjne w stylu duńskim. Jeśli podoba wam się minimalizm, industrializm oraz styl skandynawski – pokochacie i te aranżacje. 

dunski-styl (2)

Styl duński narodził się początkiem lat 30stych XX wieku kiedy to Kaarem Klint, twórca wydziału meblarskiego kopenhaskiej Akademii Sztuk Pięknych, przeciwstawił się surowemu funkcjonalizmowi panującemu wtedy we wzornictwie europejskim. W swojej pracy próbował on wówczas łączyć walory użytkowe przedmiotu z jego estetyczną formą. Stąd też w stylu duńskim bardzo dużą wagę przykłada się zarówno do funkcji jak i kształtu przedmiotów. Najczęstszą formą są zaokrąglone krzywizny, dodające łagodniejszego wizerunku wnętrza niż proste przedmioty w stylu minimalistycznym. W duńskich wnętrzach uwagę zwracają przede wszystkim oryginalne detale. 

dunski-styl (3)

Źródło zdjęć: www.pinterest.com

Aranżacja wnętrza w stylu duńskim to przede wszystkim dobre oświetlenie, najlepiej naturalne w połączeniu z elementami z surowego drewna i detalami w stylu shabby chic. W takich wnętrzach pierwsze skrzypce gra światło, a tuz za nim stoi natura.  We wnętrzach dominuje biel, w czystym lub kremowym odcieniu, zwykle zestawiana z rozbielonym beżem albo popielatą szarością. Mocniejsze barwy (błękity, zielenie, czerwienie) pojawiają się jedynie w akcentach. Meble i dodatki wykonane są najczęściej z  drewna, sklejki, bawełny, wełny, lnu czy ceramiki.Te naturalne materiały podkreślają styl aranżacji a związek człowieka z naturą dopełniają nawet drobiazgi w postaci np. świec w formie kamieni. Ten delikatny i jasny styl podkreślą równie delikatne łączniki i gniazdka z serii r.classic. Ich okrągły, nowoczesny kształt idealnie wpasują się do duńskiego wnętrza.