Tam gdzie płynie woda, zwykła rosnąć bujna roślinność. Tak też jest w przypadku łazienki. Panujący w niej mikroklimat sprzyja żywotności wielu roślin, dlatego też warto pomyśleć nad tym pomieszczeniem w kategoriach ogrodu.

rosliny-w-laziece (1)

Łazienka kojarzy nam się z miejscem codziennej porannej i wieczornej toalety. To tutaj zaczynamy i kończymy nasz dzień. Warto aby przestrzeń ta budowała w nas odpowiednie emocje, uspokajała i napawała optymizmem. Nic tak dobrze tego nie zrobi jak naturalny kolor zieleni – uzmysłowienie spokoju, relaksu i harmonii. Aby nasza łazienka przypominała biblijny raj, powinniśmy sięgnąć po naturalne materiały, które dobrze współgrają z wilgotną atmosferą łazienki. Dobrym rozwiązaniem będą kamienne elementy np. blaty czy wydzielona strefa kąpieli. Odpowiednio dobrane i zaimpregnowane drewno, również jest wskazane w rajskiej łazience. Jeśli jednak nasz styl domu nakazuje wybrać materiały i kolorystykę bardziej nowoczesną – wówczas naturalny klimat dodadzą wszelkiego rodzaju roślinności, które lubią ciepły i wilgotny klimat. W jasnej łazience ustawmy więc rośliny światłolubne takie jak np.: bromelie, maranty, krotony, bluszcze, papirusy, draceny czy fikusy. Jasna i wilgotna łazienka to również idealne miejsce do uprawy storczyków, które w takich warunkach nie wymagają specjalnej opieki. Jeśli w łazience nie posiadamy dostępu do naturalnego światła wówczas musimy zastanowić się nad sztucznym oświetleniem roślin lub wyborem metody podwójnych kwiatów. Oznacza to że do ciemnej łazienki kupujemy dwie identyczne rośliny o dużej tolerancji na długotrwały brak światła i uprawiamy je na zmianę. Kiedy jedno dekoruje łazienkę, drugie doświetlamy naturalnie w innym pomieszczeniu. Taki zabieg możemy wykonać z roślinami takimi jak sansewieria, skrzydłokwiat, zamiokulkas czy zielistka. Jedynymi kwiatami, które nie nadają się do uprawy w wilgotnych pomieszczeniach to kaktusy i rośliny z grupy sukulentów. Nadmiar wilgoci powoduje ich stopniowe gnicie i obumieranie.

rosliny-w-laziece (2)

Źródło zdjęć: www.pinterest.com

W łazience rośliny nie powinny nam przeszkadzać. Jest to bardzo ważne podczas aranżacji szczególnie małych, blokowych łazienek. Kwiaty nie powinny również być ustawione w bezpośrednim sąsiedztwie środków chemicznych.  Ciekawym rozwiązaniem są wodne ogrody umieszczone w akwariach. Dzięki naturalnemu klimatowi dodają wnętrzom łazienki przyjemny, rajski klimat. Pamiętajmy aby w łazience zabezpieczać odpowiednio przewody elektryczne i wybierać właściwe gniazdka przeznaczone do montażu w wilgotnych pomieszczeniach! Do naszej rajskiej łazienki wykorzystaliśmy nowoczesną serię Berker Q.1.