Od dawien dawna koło inspirowało artystów, matematyków i filozofów. Jest to przecież idealna figura geometryczna, jaka jest znana światu. Dlatego też koła i okręgi z powodzeniem stosuje się w dekoracji wnętrz. Kiedy koła pasują do wystroju?

Z punktu widzenia historii na przykład okrąg z punktem w środku, Circumpunct, zakreślony punkt jest starożytnym symbolem (), któremu przypisuje się wiele znaczeń. Jest to symbol słońca – jako symbol astronomiczny, indeks masy astronomicznej, planetarny symbol alchemiczny złota, egipskie hieroglify czy oznaczenie dnia w starożytnym chińskim piśmie na kościach. W matematyce okrąg z punktem w środku to również wektor skierowany “na zewnątrz” strony, przeciwieństwo wektora skierowanego “do środka” strony. Geograficznie znak ten wykorzystuje się do oznaczenia centrum miasta (europejski znak drogowy), dokładnego położenia (nawigacja), koniec szlaku (skauting) czy też  wschodu słońca (system meteorologiczny).

Jak więc widać okrąg z punktem środkowym ma wiele znaczeń. Nie mniej jest ich we wnętrzach. Na przykład wstawienie okrągłego stołu w jadalni, nad którym centralnie zawieszona jest lampa lub też stoi ona na środku stołu, daje wrażenie, że jest to centralny punkt mieszkania gdzie spotyka się całe życie rodzinne. Innym okręgiem z centralnym punktem może być salon. Ustawienie półokrągłych sof i/lub foteli wokół stolika czy ławy przeniesie ciężar środka domu właśnie w to miejsce. W szczególności, jeśli wspomniany stolik czy ława są kształtu okręgu. Dla niektórych jednak wykorzystanie okrągłych mebli nie wystarczy. Możemy wówczas zastanowić się nad oknami czy drzwiami tarasowymi w kształcie koła. Aby uzyskać środkowy punkt możemy zastosować szprosy, które będą stykać się w centralnym punkcie. W przypadku drzwi tarasowych środkiem mogą być, np. klamki. Ci bardzo wymagający mogą zrealizować swoje marzenie i wybudować dom z jednym lub większą ilością okrągłych pomieszczeń. Takie rozwiązanie np. w łazience pozwala nam ustawić wannę w centralnym punkcie pomieszczenia.

Arbors of Brentwood

Nie zapominajmy również o okrągłych dodatkach. Lampy, zarówno wiszące jak i stojące mogą przybrać kształt okręgów czy kul. Również nasze lustra w łazience czy przedpokoju a także akcesoria takie jak zegary wiszące, obrazy czy łączniki i gniazdka. Ten ostatni proponuje Berker by Hager w serii Berker R.classic. Idealnie okrągła rama z centralnym punktem stanowi styl i harmonię.  Zanurzmy się, zatem w tej perfekcyjnej formie i zastosujmy ją w naszych wnętrzach. Przez swój idealny kształt, pasuje on niemalże do każdej aranżacji wnętrza, jaką zastosujemy.