Lustra w pomieszczeniach znane są od lat. Dzięki ich właściwemu zastosowaniu możemy sprawić, że wnętrze będzie większe, mniejsze, jaśniejsze, ciemniejsze, przytulniejsze czy nawet chłodniejsze i bardziej stonowane. Wszystko zależy od naszej inwencji twórczej oraz potrzeby, która przyświeca zastosowaniu lustrzanych odbić w pomieszczeniach.

Lustro to nic innego jak rodzaj zwierciadła optycznego. Jest to jeden z najstarszych wynalazków ludzkiej cywilizacji. Pierwsze zwierciadła możemy odnaleźć już w epoce kamienia łupanego, gdzie to za lustro uznawane były szlifowane kamienie odbijające przedmioty i postacie. Upowszechnienie luster z polerowanego metalu: brązu, ołowiu czy srebra, nastąpiło w starożytności a swoją świetność przeżywało przez większość średniowiecza. W międzyczasie wynaleziono technologię tworzenia luster szklanych przez co te z metalu wkrótce odeszły na wiele stuleci w zapomnienie. W świecie chrześcijańskim lustra szklane upowszechniły się u schyłku średniowiecza. Były to zwierciadła pokrywane z jednej strony metalem, np. ołowiem a ich powierzchnia była i jest prawie zawsze płaska. Obecnie w użytku codziennym wykorzystywane są niemal wyłącznie zwierciadła szklane napylane próżniowo aluminium. 

domovea - lustra (1)

Zwierciadła w aranżacji wnętrz wykorzystuje się w każdym pomieszczeniu. Można je spotkać w łazience, przedpokoju, sypialni a nawet kuchni czy salonie. O ile w lustro w łazience nikogo raczej nie zaskoczy tak wykorzystanie zwierciadła w kuchni może być interesujące. Może być na przykład elementem ściany, dzięki czemu nie zabrudzimy jej gotując. Lustro jest łatwe do utrzymania w czystości tak więc nawet zachlapane łatwo doprowadzić do porządku. Polecane jest przede wszystkim w małych pomieszczeniach, w których dzięki odbiciu sprawi wrażenie że pomieszczenie jest zdecydowanie większe. Jeśli jednak chcielibyśmy zmniejszyć pomieszczenie optycznie wykorzystując lustrzane odbicie, zwierciadło warto zawiesić w miejscy w którym odbijać będzie pełną, ciemną ścianę. Dzięki temu pomieszczenie będzie jasne (od światła odbitego w lustrze) ale i optycznie mniejsze – sprawiając wrażenie, że z dwóch stron znajdują się ciemne ściany. Tym samym możemy osiągnąć również efekt rozjaśnienia pomieszczenia – kierując na lustro źródło światła, lub sprawić wrażenie że wnętrze jest ciemniejsze, pozwalając odbijać się w lustrze ciemnym meblom. Jeśli nie skierujemy na nie, ani na lustro światła, wówczas osiągniemy efekt ciemniejszego pomieszczenia. To samo dotyczy zarówno tworzenia atmosfery przytulnej jak i chłodnej. W lustrzanym odbiciu może znaleźć się kolorowa, miękka sofa lub stalowe, metaliczne lub szklane meble. 

domovea - lustra (3)

Źródło zdjęć: www.pinterest.com

Nie zapomnijmy również jak ważna jest rama w której znajduje się nasze lustro. Możemy wykorzystać tradycyjne drewniane lub stalowe, o prostej lub fikuśnej formie. Lustro może być też fazowane lub szlifowane. Fazowanie polega na wytworzeniu na krawędzi szklanej tafli szerokiej fazy (załamanie powierzchni szkła), dzięki czemu osiągamy niezwykły i przykuwający uwagę rezultat wizualny. Płaszczyzna załamująca światło na szlifie fazy nadaje elementom szklanym bardzo elegancki i stylowy wygląd. Szlifowanie natomiast jest procesem, który pozbawia brzegi tafli szklanej nierówności i ostrości, czego efektem jest starannie obrobiona krawędź. Lustra takie mogą być powieszone lub przyklejone do ściany dając w efekcie gładką, jednolitą powierzchnię.

domovea - lustra (4)

Wykorzystując lustra możemy zastosować trochę magii we wnętrzu. Na przykład wykorzystując lustra weneckie – dzięki zamontowaniu za nimi odpowiednich czujników i kamer możemy sprawić, że nasze wnętrza będą inteligentnie z nami współpracować. Przykładem takiego działania może być sytuacja, w której wchodzimy do domu a czujnik ruchu umieszczony za weneckim lustrem uruchamia za nas światło natomiast kamera z nim współpracująca określa, że do domu wróciła osoba, która chce wziąć szybki prysznic (bo tak robi codziennie) oraz wypić ciepłą caffe latte. Inteligentny budynek dopasuje się do naszych oczekiwań pomagając nam w codziennym funkcjonowaniu. Inteligentnym domem możemy sterować dzięki systemowi Domovea-KNX.