Wchodząc do pomieszczenia poza zwróceniem uwagi na jego wystrój, meble czy kolorystykę ścian bardzo często zwracamy również uwagę na odpowiednie oświetlenie. Światło staje się coraz ważniejszym elementem dekoracji. Najnowsze trendy wskazują na jego wykorzystanie zarówno w dekoracji wnętrz jak i dekorowania elewacji budynków mieszkalnych, biurowców czy hal. Właściwie dobrane oświetlenie nadaje wnętrzom jak i budynkom swoisty charakter, podkreśla zalety, ale również potrafi ukryć wady i mankamenty wystroju. Nawet najbardziej efektowny wystrój wnętrz nie zrobi na nas właściwego wrażenia, jeśli będzie źle oświetlony.

Każde pomieszczenie i każdy wystrój wymaga innego rodzaju oświetlenia. W niektórych pomieszczeniach potrzebne będzie tylko oświetlenie górne. Są też takie miejsca gdzie dodatkowe oświetlenie punktowe będzie konieczne. Możemy również spotkać się z pomieszczeniami, gdzie oświetlenie stanowi jedynie element dekoracyjny. W najnowszych trendach designu jest połączenie tych trzech funkcji oświetlenia: ogólnego, miejscowego i dekoracyjnego. Ten ostatni jest odpowiedzialny za nastrój i harmonie panującą w pomieszczeniu. Jest to swoista gra światła i cienia, miejsc jaśniejszych i ciemniejszych a nawet braku światła w odpowiednich miejscach.

page-magia.swiatla 

Bardzo ważne jest również natężenie i kolor światła, jakie zostanie wykorzystane do podkreślenia indywidualności naszego pomieszczenia a także funkcji, jakie spełnia. W kuchni czy łazience najczęściej, zatem spotkamy światło intensywne i zimne: biały wpadający w niebieski. Gabinet, biblioteka czy jadalnia to miejsca światła  intensywnego i ciepłego (biały wpadający w żółty). W pokojach czy sypialniach zastosujemy światło umiarkowanie intensywne i ciepłe natomiast w salonie, przedpokoju czy holu możemy zastosować każdy rodzaj oświetlenia, ponieważ w tych pomieszczeniach najczęściej pełni ono funkcje dekoracyjne.

Serie łączników Berker by Hager pozwalają w łatwy sposób kontrolować oświetlenie w naszych pomieszczeniach. Dodatkowo estetyczne i wysokiej jakości łączniki stanowią idealne akcenty w wystroju naszego wnętrza. W tym wpisie polecamy szczególnie serie Berker Q.1 dostępną w ponad 270 wariantach wliczając w to warianty z najnowocześniejszą techniką state-of-the-art lighting design, bryzgoszczelny, z konwencjonalną technologią przełączników oraz również zupełnie nowe przyciski KNX zawierające kombinacje 4-krotne. Berker Q.1 dzięki solidnej technologii i powierzchni odpornej na zarysowania, z łatwością oprze się upływowi czasu. Małe i duże ślady codziennego życia mogą być łatwo usunięte. Ponadczasowy design sprawi, że będzie on nowoczesny, bez względu na zmiany trendów i mody. A to oznacza, że pozostanie on wizualnym i funkcjonalnym akcentem i ozdobą na przyszłe lata. Jest to idealny wybór do domów i apartamentów, budynków publicznych i dużych projektów konstrukcyjnych.