Metal to materiał, który kojarzy nam się z zimną, gładką i błyszczącą powierzchnią. Jego połysk sprawia, że od razu zwracamy swoją uwagę w jego kierunku. Intryguje nas i przyciąga wzrok. W nowoczesnym stylu wykończenia wnętrz idealnie komponuje się z surowymi ścianami z betonu lub cegły, o których pisaliśmy w poprzednich wpisach. Dodatkowo podkreślony szklanymi elementami może sprawić, że pomieszczenia będą wyglądać bogato i elegancko. We wnętrzach urządzonych klasycznie dzięki metalicznym dodatkom stworzymy natomiast nastrój nowoczesności.

Jednak metal, metalowi nierówny. To, jaki uzyskamy efekt w naszym wnętrzu zależy od rodzaju metalu, jaki zostanie wykorzystany. Może to być aluminium, stal, miedź bądź mosiądz. Na przykład w kuchniach chętnie stosowane są wszelkiego rodzaju blachy. Trend ten wywodzi się z wielkopowierzchniowych kuchni gastronomicznych i wpisuje się idealnie w estetykę industrialną. Jest symbolem nowoczesności i nieskazitelnej czystości.  Najbardziej popularne są blachy ze stali szlachetnej (stal kwasowa) i aluminium. W kuchniach rustykalnych popularne są blachy miedziane, których kolor jest  pomarańczowo-czerwony. Gdy chcemy nadać staremu domowi indywidualnego charakteru powinniśmy zastanowić się nad dodatkami z mosiądzu antycznego. Podkreślą one charakter każdej stylizacji, a dodatkowo – za sprawą odcienia będą ocieplać wnętrze naszego domu.

page-metalicznie 

Dodatki z metalu mogą mieć powierzchnie zarówno błyszczącą jak i matową, gładką oraz ryflowaną. Elementy błyszczące i gładkie będą odbijać od siebie wszystkie rzeczy, które znajdą się w ich pobliżu. Dzięki temu można uzyskać efekt luster odbijających światło w dowolnym kierunku. Jest to ciekawa alternatywa dla małych pomieszczeń, w których chcemy osiągnąć efekt optycznego powiększenia. Mogą być jednak irytujące, ponieważ znać na nich każdy odcisk palca. Metale błyszczące i ryflowane mogą sprawiać wrażenie elementu niepowtarzalnego. Dzięki chropowatej strukturze nie odbijają już tak innych rzeczy jak w przypadku powierzchni gładkiej. Będą przyciągać wzrok i interesować naszych gości. Matowa struktura zarówno w przypadku elementów gładkich jak i ryflowanych jest bardzo eleganckim połączeniem z praktycznie każdą powierzchnią. Detale metaliczne w naszych pomieszczeniach sprawiają wrażenie trwałych i solidnych.

W kolekcji Berker by Hager znaleźć możemy między innymi przełączniku z serii B.IQ ze stali szlachetnej, które stanowią metaliczny akcent w każdym pomieszczeniu. W połączeniu z funkcjami systemu KNX możemy w prosty sposób sterować inteligentnymi budynkami. W skład każdego z elementów sterujących może wejść kilka składników m.in.: regulator temperatury, ciekłokrystaliczny wyświetlacz informacyjny, przycisk dotykowy, zegar sterujący, sceny świetlne. Wyposażenie produktów B.IQ w detale ułatwiające ich użytkowanie, takie jak: diody wskazujące aktywne funkcje, podświetlane listwy opisowe, oraz czytelny wyświetlacz informacyjny sprawią, że kompleksowa obsługa naszego domu oraz dostosowanie atmosfery w nim panującej będzie dziecinnie proste.

Metal to materiał, który daje duże pole do popisu. Uwalnia wyobraźnię i pozwala osiągnąć niesamowity efekt w naszych pomieszczeniach. Używajmy go jednak z głową. Nadmiar metalicznych elementów może sprawić, że pomieszczenie będzie przypominać bardziej fabrykę niż dom.