Łączniki Berker by Hager już nie szokują swoimi kształtami. Blisko 100 lat produkcji łączników pozwoliło wprowadzić pod strzechy aktualne trendy wzornictwa i nikogo już nie dziwią kształty odwołujące się do tradycji. Użycie okręgu sprawiło, że tak naprawdę zawsze byliśmy na czasie, a nasze wyroby wszędzie pasują idealnie. Dlaczego?

Okrąg, o czym już wspominaliśmy, jest symbolem harmonii, doskonałości, uniwersalności, który często pojawia się w architekturze, ponieważ jest dobrze postrzeganym i odbieranym kształtem. Niepisana reguła, że dla najlepszego efektu koło trzeba wpisać w kwadrat miała już swoje odzwierciedlenie w pracach włoskiego architekta Leonarda da Vinci, którego znany szkic wpisujący postać człowieka w okrąg i kwadrat uprawomocniła i przypieczętowała rolę tych dwóch kształtów w kulturze.

Pamiętać należy również o miejscu okręgów w przyrodzie, które wskazują jak bliski nam jest ten kształt. Spróbujmy sobie wyobrazić kwadratowe drzewa. Równie niedorzeczne wydaje się, żeby Ziemia mogła być płaska lub Słońce mogło mieć kształt trapezu. Ale nie tylko widzialne bryły podkreślają kolistość naszego świata. Wszystkie fale rozchodzą się koliście – czy w wodzie, czy w powietrzu, czy nawet ziemi. Okrąg jest idealny nie tylko dlatego, że jest tak odbierany przez nasze zmysły – jego geometryczna definicja zakłada równą odległość wszystkich punktów od punktu centralnego. Większa równość i prostota nie została jeszcze wymyślona. Wszystko to sprawia, że rodzimy się i dorastamy otoczeni przez naturalne okręgi i nie ma bliższego nam kształtu.

Przez wieki rozwoju cywilizacji okazało się również, że przy pewnych zastosowaniach zaokrąglenia są bardzo praktyczne. Najprostsze spostrzeżenie dotyczy koła, które z pewnością byłoby mniej praktyczne w innej konfiguracji swoich krzywizn. Kieliszek do wina w innym kształcie nie pozwalałby cieszyć się doskonałym aromatem i smakiem tego trunku. Nie wspominając o innych urządzeniach mechanicznych, kablach, słuchawkach… Ten krótki tekst nie ma jednak na celu wymienienia z pamięci wszystkich okrągłych przedmiotów, które każdy z nas ma w zasięgu wzroku, nawet w tym momencie.

Ideał okręgu jest wpisany w naszą kulturę, w przyrodę, w świat, który nas otacza. Wybór pierwszego kształtu łącznika Berker by Hager miał więc silne osadzenie w rzeczywistości społecznej. Okazuje się również, że niezmienianie kształtu produktu, który powstał 96 lat temu, może być strzałem w dziesiątkę. Na okrągłej tarczy.