Bardzo często podczas aranżacji domu skupiamy się na jego wnętrzu. Jednak to co na zewnątrz jest równie istotne. W szczególności jeśli dysponujemy wystarczającą powierzchnią na ogród i taras. Miejsca takie od maja do września są najczęściej eksploatowane przez domowników.

Zbliża się lato, a wraz z nim coraz ładniejsza pogoda zachęcająca do długiego przebywania na świeżym powietrzu. W Polsce mamy przecież ciepłe i słoneczne jedynie 4 z 12 miesięcy. Warto ten czas wykorzystać. Ale aby dobrze czuć się w przestrzeni dookoła domu powinniśmy podejść do jego aranżacji tak, jak do wnętrza budynku. Przede wszystkim musimy określić do jakiego celu będzie nam służył ogród i taras. Jedni będą widzieć w nim oazę spokoju, inny miejsca na rodzinne spotkania a kolejni na nocne imprezy przy grillu czy ognisku. Każda z wersji posiada jednak podstawowe elementy, które bierzemy pod uwagę. 

Rośliny – szczególnie ważne jest rozplanowanie ogrodu. Gdzie będzie taras, gdzie miejsce na grilla lub huśtawkę dla dzieci. Istotne jest również czy nasz ogród umiejscowiony jest od wschodu, południa, zachodu czy północy. Ilość słońca wpadającego na określoną jego przestrzeń również wpłynie na aranżację. Roślinność powinna być dobrana zarówno pod kątem tego, do czego ma służyć np. zacieniać, zasłaniać od słońca, deszczu czy wzroku sąsiadów, dekorować lub odgradzać pewne przestrzenie ogrodu. Drzewa i krzewy powinny być ponadto wybierane również pod względem umiejscowienia: inne w nasłonecznionych miejscach, inne w przestrzeniach otwartych na ostry wiatr itp. Wreszcie rośliny to bukiet kolorów i faktur. Należy rozważnie dobierać je pod tym kątem aby tworzyły idealnie skomponowaną przestrzeń.

ogrod (2)

Materiały wykończeniowe – taras może być drewniany, kamienny lub z płytek gresowych. Do każdej z wersji można wybrać inną kolorystykę, która powinna komponować się przede wszystkim z elewacją domu, tworząc z nim jednolitą całość. Warto tu również zastanowić się nad doniczkami i donicami upiększającymi taras. Powinny być one dobrane zarówno do kolorystyki tarasu i domu jak i roślinności – inne do iglaków, inne do kwiatów itp. Pamiętajmy również o ich kształcie, aby nie był przypadkowy. 

ogrod (3)

Źródło zdjęć: www.pinterest.com

Elektryka – pomimo, że jest to przestrzeń poza budynkiem należy z rozwagą podejść do tematu prądu. Wbrew pozorom dobre przygotowanie przed wykończeniem ogrodu pozwoli nam uniknąć dodatkowej pracy i zniszczenia dotychczasowej pracy poprzez kompanie kabla elektrycznego tam, gdzie nam go brakło. Najczęściej prąd podprowadzamy do bramki wejściowej i bramy aby zamontować dzwonek, napęd do bramy czy oświetlenie. Nie zapomnijmy jednak, że taras czy przestrzeń wokół ogniska również powinna mieć dostęp do prądu np. aby móc zastosować oświetlenie czy stworzyć gniazdka kontaktowe – wbrew pozorom, bardzo przydatne na łonie natury. Aby wszystkie te elementy właściwie pasowały do przestrzeni proponujemy wam serie Arsys. Szczególnie pasują tu łączniki i gniazdka wykonane z aluminium i stali szlachetnej.