Dzieci to przyszłość naszego świata oraz najważniejsi mieszańcy naszego domu. Warto zadbać o ich rozwój na każdym poziomie. Zarówno poświęcanie odpowiedniej ilości czasu na wspólne zabawy ale też danie możliwości dziecku na swobodę i zaprocentuje w przyszłości. Jak zaaranżować przestrzeń w pokoju naszego maluszka?

Z pomocą przychodzi teoria pedagogiki waldorfskiej, która kładzie nacisk na rozwój kreatywności, samodzielnego myślenia, umiejętności uczenia się, zdolności artystycznych (muzyka, rysunek, rysowanie form, malowanie, rzeźba, eurytmia, drama) a także zdobywanie przez dzieci umiejętności praktycznych. Aranżując pokój dziecka zgodnie z teorią wardorfską będziemy wspierać naszego malucha oraz kształcić w nim człowieka twórczego, otwartego na świat, o szerokich zainteresowania – zdolnego do samodzielnego kierowania swoim życiem. Warto zatem przygotować pokój tak, aby był on dla dziecka ciągłą inspiracją oraz przestrzenią do odkrywania siebie oraz świata. 

waldorf (2)

 

Rudolf Steiner, twórca teorii pedagogiki waldorfskiej uważał, że istnieje dwanaście zmysłów które należy rozwijać w najmłodszych. Są to: dotyk, poczucie życia, ruch, równowaga, węch, smak, ciepło, wzrok, słuch, mowa, myśli, ‘ja’-czyli zmysł jaźni. Większość z tych zmysłów można rozwijać odpowiednio aranżując wnętrze pokoju dziecka. Jak zatem przygotować odpowiednio wnętrze? Przede wszystkim należy wykorzystać naturalne materiały takie jak drewno, kamienie, szyszki, kasztany, naturalną skórę. Tego typu materiały pobudzają wyobraźnię i zachęcają do poznawania świata. Najmłodsi ponadto powinni mieć w swoim pokoju dostęp do zabawek, którymi mogą aranżować zabawy w dorosłe życie. Uczy ich to normalnego życia, rozwija wyobraźnie i kreatywność. Kolorystyka oraz i wzory w pokoju również powinny wpływać na zmysły – z jednej strony uspokajać, z drugiej pobudzać. 

waldorf (3)

Źródło zdjęć: www.pinterest.com

Również wybrane elementy elektryczne mogą pobudzać i rozwijać zmysły dzieci. Dobrze aby były wykonane z naturalnych materiałów jak np. ramki w serii R.1 – z drewna czy kamienia. Mogą to być również np. szklane łączniki o ciekawych kształtach z serii Berker Glasserie.