Sztuka aranżacji pochodząca z Chin znana jest od wieków jako feng shui. Opiera się na przekonaniu że świat wypełnia energia chi a wszystkie elementy wnętrza mają pozwalać tej energii swobodnie krążyć po domu zapewniając mieszkańcom dobre samopoczucie i pomyślność. Ta starożytna praktyka planowania przestrzeni ma w celu osiągnięcie zgodności ze środowiskiem naturalnym. 

feng shui (1)feng shui (3)

Aranżacja wnętrza zgodnie z zasadami feng (wiatr) shui (woda) może wydawać się dużym wyzwaniem. Nie jest to jednak mistyczna wiedza, którą posiadają nieliczni. Aby zaaranżować pomieszczenie zgodnie z chińską filozofią wystarczy stosować się do kilku zasad, które w rezultacie pomogą nam stworzyć harmonijne i uporządkowane wnętrze. Przede wszystkim przed przystąpieniem do aranżacji wnętrza zgodnie z metodą feng shui należy wykonać trzy, podstawowe kroki. Pierwszy z nich to oczyszczenie wnętrza z niepotrzebnych i nielubianych przedmiotów. Pozbycie się ich dobrze wpłynie na domowników oraz stworzy przestrzeń do swobodnego przepływu chi. Następnie ważne jest wietrzenie pomieszczeń – świeże powietrze również działa oczyszczająco na domowników. Warto we wnętrzu postawić rośliny, których zadaniem jest oczyszczanie powietrza z toksyn i nieprzyjemnych zapachów. Ilość oraz intensywność wpadającego światła jest równie ważna co czyste powietrze w domu. Najlepiej aby zapewnić jak największy dostęp naturalnego światła. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości warto zainwestować w lampy o szerokim spektrum oświetlenia. Trzeci krok to zgodnie z zasadą feng shui ustawienie pomieszczeń oraz mebli w każdym z nich zgodnie z siatka bagua. Tworzy ona mapę energii domu i określa, które pomieszczenia przynależą do określonej strefy życia tj. kariera, wiedza, rodzina/zdrowie, bogactwo, sława i stopień, małżeństwo, dzieci, pomocni ludzie. Aby wykorzystać siatkę bagua w aranżacji wnętrz należy w pierwszej kolejności nałożyć plan domu czy mieszkania na kartkę i wpisać go w kwadrat lub prostokąt. Następnie na tym kwadracie należy oprzeć siatkę bagua. Wejście do domu powinno znajdować się odpowiednio w 1, 6 lub 8 strefie. feng shui (1)

Mając już ustrukturyzowane wnętrza na siatce bagua należy wziąć pod uwagę pięć żywiołów na jakie feng shui dzieli świat. Są to: drewno, ogień, ziemia, metal oraz woda. Mają one wpływ na różne dziedziny życia, a  z każdym z tych elementów łączą się inne kształty, kolory oraz rodzaje przedmiotów. Pierwszy żywioł – drewno, dobrze wpływa na kreatywność i rozwój dlatego polecany jest do pokoju dziecięcego. Również z drewnem wiążą się podłużne przedmioty oraz kolory ziemi i nieba czyli zielony i niebieski. Ogień zwiększa odwagę i wspiera rozwój umiejętności przywódczych stąd też warto jego zasady stosować w gabinecie ale też jadalni czy salonie. Kolor ognia to oczywiście czerwony ale dopuszczalne są tu również odcienie różu i fioletu. Wnętrza w obszarze ognia warto dekorować świecami i wzorami zwierzęcymi.Trzeci żywioł to ziemia, która według feng shui ma ogromny wpływ na siłę fizyczną, stabilność i zdrowie. To dobry obszar na ustawienie sypialni, siłowni czy łazienki. Kolorystyka to barwy ziemi: zielenie, brązy i beże oraz przedmioty o kwadratowym lub prostokątnym kształcie. Metal to żywioł jaki powinien znaleźć się w pomieszczeniach, w których musimy się skupić czyli gabinecie, kuchni czy jadalni. Znajdziemy w nim kształty owalne w kolorach bieli czy szarości ale też delikatnych pasteli. Dodatki powinny być wykonane z metalu lub kamienia. Obszar wody to przede wszystkim łazienka, ale też sypialnia. Żywioł ten wspiera duchowość i emocje. Kolory przypisane do tego obszaru siatki bagua to czerń oraz ciemne odcienie innych kolorów. Tutaj istotne są lustra oraz nieregularne, faliste kształty. 

feng shui (2)

Źródło zdjęć: www.pinterest.com

Do każdego z obszarów feng shui możemy bez problemu dobrać łączniki odpowiadające żywiołom siatki bagua. Pierwszy żywioł to seria R.1 w drewnianej ramie wspierająca kreatywność zarówno kształtem jak i fakturą. Ogień podkreśli seria TS Crystal z kryształem Swarovskiego koloru Siam. Ziemia to kształty proste, kwadratowe czyli łączniki z serii polo.fiorena. Metaliczny akcent w czwartym żywiole zapewnią łączniki B.IQ natomiast żywiołowość wody berker glasserie