Elementy konstrukcji domu, takie jak schody, zdawać by się mogło, że mają spełniać jedynie swoją praktyczną funkcję. Jak się jednak okazuje, już od lat wykorzystywane są również jako element dekoracji wnętrza. Szczególnie widoczne jest to w wielkich pałacach, gdzie na wejściu mamy piękne dwustronne schody, prowadzące do pokoi i komnat na piętrze.

schody (3)

Nieraz w filmach, szczególnie w komediach romantycznych z zabarwieniem królewskim mamy do czynienia ze sceną, w której to bohaterka, wystrojona w najlepszą suknię powoli schodzi z wysokich, eleganckich schodów tym samym po woli odsłaniając swoją piękną urodę i wdzięk. Bardzo wiele kobiet marzy o takim momencie w życiu, jednak budowa schodów w domu zwykła kończyć się na wylaniu stopni. Obecnie mamy jednak zdecydowanie większe możliwości wyboru rozwiązania schodów, które będą wpasowywać się w wystrój wnętrza ale również nadawać mu niepowtarzalny, wręcz bajkowy klimat. Projekt domu może zakładać budowę klasycznych schodów, jednak jedynie nasza wyobraźnia ogranicza nas do ich stworzenia. Przykład? Opisywany już przez nas projekt domu Pinokio, gdzie centralnym punktem są właśnie schody. W projekcie klasyczne, ze spocznikiem na środku. Możemy je przemienić w królewskie wejście gdzie z dwóch stron posiadamy stopnie – niczym z królewskich komedii romantycznych. Lub bardziej nowoczesne, gdzie pierwszy poziom zajmują schody o szerokości całej przestrzeni, czyli prawie 3 metrów!

schody (1)

Innym pomysłem są schody wolno wiszące. Przytwierdzone stopnie do ściany, wzmocnione odpowiednimi, stalowymi prętami są w stanie utrzymać ciężar ciała dorosłej osoby bez naruszenia konstrukcji ściany. przez to wyglądają jakby wisiały w powietrzu. Mogą być drewniane lub szklane. Klasyczne, wylewane z betonu już dawno stały się niemodne. Jeśli nie mamy możliwości przytwierdzenia stopni do ściany pomyślmy w ciekawym, niesztampowym przytrzymaniu ich z drugiej strony. Poręcz nie musi być nudnym kawałkiem drewna. Możliwość wykorzystania różnych materiałów sprawia, że schody stają w centrum uwagi.

schody (4)

Pamiętajmy, aby piękne schody odpowiednio oświetlić aby dodać im dodatkowego charakteru i podkreślić piękno wybranych rozwiązań. Już na etapie budowy musimy przewidzieć okablowanie oraz miejsca łączników i gniazdek. Do naszych propozycji wykorzystaliśmy serie Berker R.1 z ramką z betonu.

schody (5)

Źródło zdjęć: www.pinterest.com