Meblościanka, to rozwiązanie idealnie sprawdzające się na małych powierzchniach, gdzie musimy znaleźć miejsce do przechowywania wielu rzeczy. Ważne jest przy tym, aby miejsce przechowywania sprawiało wrażenie przejrzystości i jasności oraz nie zagracało pomieszczenia.

Meblościanka to rodzaj mebla, który lata swojej świetności przeżywał w latach 70 i 80 ubiegłego wieku. Meblościanka składa się z kilku segmentów meblowych, ze względów oszczędnościowych posiadających wspólne elementy pionowe – ścianki boczne.  Najczęściej ustawiamy ją jako jedną ścianę pomieszczenia, może być jednak ustawiona jako osobna ścianka działowa. Twórcami pierwowzoru meblościanki była para amerykańskich projektantów Charles i Ray Eames, którzy w latach 1949-1950 stworzyli serią  mebli nazywanych ESU. W Polsce, w 1959 na Osiedlu Młodych w Warszawie zorganizowano wystawę dizajnu Spółdzielni Artystów Ład, na której po raz pierwszy w kraju pokazano meblościankę. Po raz drugi pojawiła się w 1961 na Targach Wzornictwa Przemysłowego. Dopiero jednak w 1963, po kolejnej edycji tych Targów, meble weszły do masowej produkcji. Szczególne uznanie zyskał model zaprojektowany przez Bogusławę i Czesława Kowalskich.

mebloscianka (3)

Meblościanki pasują idealnie do wnętrz mieszkań bloków z wielkiej płyty. Jest to idealne rozwiązanie problemu małego metrażu, a odpowiedni wybór może stanowić dizajnerski element w pomieszczeniu. Klasyczne meblościanki składają się z trzech pięter, z szufladami na dole, półkami pośrodku i dwudrzwiowymi szafami u góry. Centralnie umieszczany zazwyczaj jest telewizor. Istnieją jednak inne wersje meblościanek np. z biurkiem lub toaletką. 

mebloscianka (2)

Źródło zdjęć: www.pinterest.com

Nowoczesne rozwiązania pozwalają na stworzenie meblościanki, która nie będzie niczym przypominała te z końca ubiegłego wieku. Różnorodność rozwiązań wewnętrznych czy dostępność kolorów i faktur fronów to tylko niektóre zalety obecnych meblościanek. Odpowiednie ich zaprojektowanie sprawi, że nasze wnętrza będą zarówno praktyczne jak i estetyczne. W meblościance powinniśmy również uwzględnić dostęp do prądu czy łączników światła. Do naszych nowoczesnych aranżacji dobraliśmy serię polo.fiorena.