Jednym z wiecznych stylów mody jest pochodzący z dalekiego wschodu styl japoński (washitsu). Miłośnicy minimalistycznych form wystroju wnętrz odnajdą tutaj swoje bratnie upodobania, ponieważ styl japoński jest poniekąd stylem minimalistycznym. Cechuje go przede wszystkim brak zbędnych, niepotrzebnych i nadmiernych dekoracji. Pasuje do małych pomieszczeń, ale równie dobrze wygląda w przestronnym salonie. Styl japoński to prostota rzeczy i uczucie długowieczności we wnętrzach.

Najpopularniejsze we wnętrzu są naturalne kolory ziemi. W rozumieniu japońskiej kolorystyki ziemi dominuje czerwony i czarny – symbol życia i energii. Często używany jest również fiolet symbolizujący regenerację sił i wolę walki. Styl japoński lubi wyraźne kontrasty, jednak do bieli i czerwieni tylko w niewielkich ilościach dodawane są inne elementy o intensywnych kolorach. Dobrze zaplanowane będą stanowiły jeden wyraźny akcent kolorystyczny a zarazem główny punkt pomieszczenia. Należy jednak być powściągliwym w wyborze kolorów w japońskim wnętrzu. W Japonii naturalnym jest wykończenie wnętrza papierem, drewnem, bambusem czy trawą morską. Jednak nie należy nadużywać tych materiałów. Należy kierować się równowagą zawartą w japońskim znaku Yin Yang.

Ważnymi akcentami wnętrz japońskich są niskie, wręcz przyziemne meble nawiązujące do sztuki siedzenia w Japonii. Dodatkowo nie może zabraknąć motywu drzew Bonsai lub Sakura (japońskiej wiśni). W naszym wnętrzu powinniśmy też znaleźć miejsce na żywe drzewko Bonsai, które pięknie dopełnia japoński wygląd pomieszczenia. Kolejnym typowo japońskim akcentem są popularne ścianki fusuma, czyli przesuwne panele pozwalające na różną aranżację wnętrza domu, a także spełniające rolę drzwi. Nie przepuszczają one światła i często są dekorowane w rozmaite wzory. Ich dopełnieniem są ścianki shōji – ruchome, zsuwane ekrany składające się z drewnianych ramek wypełnionych tradycyjnym papierem japońskim washi lub współczesnymi materiałami z tworzyw sztucznych.

page-styl-japonski (1) 

Istotną rolę w japońskim wnętrzu odgrywa światło. Nie spotkacie tu wiszących przy suficie lamp czy żyrandoli. Wszechobecny blask świec i lampionów wykonanych z tradycyjnego papieru czerpanego, przynosi efekt światło-cienia. Światło skierowane jest na nas z bocznych ścian i dociera dzięki delikatnym lampom. Atmosfera w pomieszczeniu powinna sprzyjać relaksacji i medytacji – głównym elementom filozofii zen. W tak subtelnym wnętrzu istotną rolę będą odgrywać dobrze dobrane i idealnie komponujące się z wnętrzem łączniki Berker R.3. Okrągły element centralny połączony z kanciastą, kwadratową ramką idealnie łączy kontrast i harmonie.