Lato sprzyja urlopom, a najpopularniejszym miejscem do odpoczynku dla większości osób są nadmorskie miejscowości. Aby zatrzymać ten cudowny klimat wakacji warto zastanowić się nad aranżacją wnętrza w morskiej aurze. Wówczas codziennie będziemy mogli wrócić myślami do ciepłego piasku, szumu fal i beztroskich godzin spędzonych z orzeźwiającym wiatrem na molo.

Styl marynistyczny, inaczej zwany stylem morskim możemy zastosować w całym mieszkaniu lub skupić się jedynie na wybranym pomieszczeniu. Aranżacja taka nie wymaga od nas dużych nakładów finansowych ani wiele pracy. Nie jest to styl skomplikowany z wyszukanymi meblami czy dodatkami. O jego charakterze zwykle stanowią kolory i drobne niuanse. Oczywistym kolorem w morskiej aranżacji jest barwa niebieska i biało-niebieskie pasy. Stosujemy je jednak na mniejszych powierzchniach aby nie przytłaczały pomieszczenia np. na fotelu, sofie, poduszkach czy ręcznikach. Pasy mogą być też głównym motywem dywanów, obrazów lub wybranej części ścian pomieszczenia. Nie stosujmy ich jednak na wszystkich ścianach – to mogłaby być już przesada.

page-marine1

Do morskiego wnętrza idealnie pasują bawełniane i lniane materiały imitujące żagle. Zestawione z drewnianymi elementami np. podłogą, która będzie sprawiać wrażenie jakby była prosto ze statku. Dodatkowo postarzałe drewniane meble, często pomalowane na biały kolor z detalami w postaci muszelek czy klejonego okrętu postawionego na półce dodatkowo nadarzą nadmorskiego charakteru naszemu pomieszczeniu. Aby jeszcze bardziej podkreślić marynistyczny styl naszego wnętrza warto zastosować w nim lampy w kształcie latarnii morskich, modele statków, koła ratuknowe, kotwice czy stery jachtu. Na ścianach natomiast można powiesić tematyczne zdjęcia. Do tego typu wnętrza najlepiej pasują okrągłe dodatki. Niczym prawdziwa kajuta – w pokoju powinno znajdować się m.in. okrągłe okno (bulaj). Oczywiście nie trzeba przebudowywać ściany aby je uzyskać – wystarczy zastosować drzwi do pokoju z okrągłą szybą. Idealnym dopełnieniem będą okrągłe łączniki Berker by Hager z serii 1930. Ich okrągły kształt oraz prostota i funkcjonalność napewno podkreślą nadmorski charakter naszego wnętrza.