Styl wenecki to niewątpliwie jeden z najciekawszych stylów dekoracji wnętrz. Zawdzięcza to między innymi elementom gotyckim, bizantyjskim i osmańskim, z dodatkiem cech typowych dla włoskiego klasycyzmu. W weneckich wnętrzach czujemy się dobrze i pomimo przepychu, pomieszczenia te są udekorowane elegancko i szykownie.

Wenecja kojarzy nam się z miastem zakochanych. Nie ma na świecie bardziej romantycznego miejsca. To tu zatrzymał się czas, a miasto mimo niszczącego wpływu wody, trwa w melancholijnym pięknie. Te romantyczne akcenty widoczne są w aranżacjach mieszkań. Styl wenecki kształtował się przez wieki. Niemal do końca XVII wieku Wenecja była miastem państwem, którego wpływy rozciągały się od Adriatyku po Morze Czarne. Kontrolowała Wyspy Egejskie, Kretę, Cypr i handel z Bliskim i Dalekim Wschodem. To właśnie z czasów Republiki Weneckiej pochodzi przesiąknięta wpływami orientu zabudowa i wykończenie wnętrz. 

Podczas urządzania wnętrza w stylu weneckim musimy pamiętaj, że najistotniejszą kwestią jest dobór materiałów i przedmiotów o jak najlepszej jakości. Niedopuszczalne są podróbki czy brzydkie wykończenia. Musimy również pamiętać, że najbardziej charakterystyczne dla tego stylu jest zamiłowanie do przepychu, przejęte przez Wenecjan ze Wschodu. Świadczy o tym dobór kolorów, materiałów wykończeniowych, tkanin, a także form wszystkich elementów wyposażenia – od mebli po dekoracyjne drobiazgi. Nie oznacza to jednak że wnętrza mają być przesycone. Należy zachować stosowny umiar. Tylko wtedy wnętrze nie będzie przytłaczać nadmiarem przedmiotów.

styl-wenecki (2)

Źródło zdjęć: www.betterdecoratingbible.com

Do cech szczególnych stylu weneckiego należy wykorzystanie naturalnych tkanin ozdobionych wzorzyście. Jedwabne adamaszki (dwustronna tkanina z matowym wzorem na błyszczącym tle lub odwrotnie) oraz wschodnie dywany, tkane ręcznie z wełny albo jedwabiu to kluczowe materiały we wnętrzu. Styl wenecki to również sporo mieniącego się szkła. Z niego wyrabiane są żyrandole, świeczniki czy figurki. Bardzo ważnym akcentem stylu są również lustra. Jeśli mamy taką możliwość, powinniśmy zamontować je w różnych miejscach domu a jeśli przestrzeń pozwoli, możemy pokusić się o zamieszczenie słynnego lustra weneckiego. Jest to lustro które odbija część światła, a część przepuszcza, przez co z jednej strony stanowi szybę, z drugiej natomiast odbija przedmioty i ludzi jak lustro.  Zarówno lustra jak i obrazy należy wybierać te, które osadzone są w finezyjnych, posrebrzanych ramach, pasujących do weneckiego stylu dekoracji wnętrz. Nie możemy również zapominać o stiukach na ścianach. Tak zwany wenecki stiuk do złudzenia przypomina marmur z jego żyłkowaną, bogatą w odcienie powierzchnią i z charakterystycznym dla niego połyskiem. Kolorystyka stylu weneckiego to głębokie kolory. Głównie ciemne czerwienie, zgaszone żółcie, rozmyte błękity (często z domieszką zieleni), odcienie terakoty i fiolety. Wszystkie kolory powinny być dobrane tak, żeby zachować spójność.

W weneckich pomieszczeniach widać styl i elegancję. Najbardziej cenione są dobrej jakości dodatki ale też charakterystyczne np. szklane elementy. Stąd też do weneckiego stylu w najlepszy sposób pasują włączniki Berker z serii TS Cristal Ball. Stylowa platforma z przyciskiem wykonanym z kryształu Swarovskiego Crystallized™-Swarovski Elements – Berker TS Crystal Ball nadadzą wytworności w weneckim wnętrzu.