Kolor żółty niewątpliwie kojarzy się nam ze słońcem. Dlatego też jest częstą inspiracją do wykończenia wnętrz. Nie jest to jednak łatwa barwa do dekoracji we wnętrzu. Wymaga od nas wyczucia i wiedzy, w jaki sposób łączyć kolory z naszym odcieniem żółci.

Żółty w wielu kulturach ma szczególną rolę. W Chinach na przykład jest to symbol monarchii, szczęścia i chwały. W Japonii natomiast synonim odwagi. W starożytnej Grecji bóg słońca – Helios, był odziany w żółtą szatę a kolor sam w sobie symbolizował nieskończoną mądrość. Dla Egipcjan żółty to szczęście i pomyślność. Ma też za zadanie chronić nowożeńców. Podobnie w Rosji i na Bałkanach oraz wśród Indian. Żółty zakładają podczas ślubu panny młode, aby odpędzić złe duchy.

Żółty może być zarówno tonem ciepłym o odcieniu lekko czerwonawym, nazywamy żółty słoneczny lub kolorem zimnym o odcieniu lekko zielonkawym nazywanym często żółty cytrynowy. Ponadto barwa ta może być blada lub intensywna. Od nas zależy, jaki odcień wybierzemy. Należy jednak pamiętać, z jakimi kolorami warto żółty łączyć, a z jakimi nie powinien być zestawiany. Kolor słońca dobrze pasuje do niebieskich jak niebo lub zielonych jak trawa elementów – zgodnie z jego naturalnym występowaniem. Dobrze też wygląda w połączeniu z białymi ścianami lub czarnymi akcesoriami. Nie będzie jednak dobrze wpływać na mieszkańców w połączeniu z dużymi czarnymi powierzchniami. Może być wówczas zbyt intensywny. Żółty będzie pasował również do czerwonych i brązowych dodatków, nie jest jednak wskazane łączyć go z różem czy fioletem.

Barwa żółta rozświetla wnętrze, mieszkańcom zaś dodaje optymizmu. Dobrze zastosowany może poprawiać nasze samopoczucie psychiczne i fizyczne. Ten wesoły kolor możemy wykorzystać, aby dodać naszemu wnętrzu nieco prowokacji. W stylizowanym wnętrzu w postaci żółty, jako obicie kanapy, szafki bądź krzesła przełamie poważny charakter otoczenia. Żółty również dobrze wygląda na nowoczesnych sprzętach z plastiku, ze szkła, z metalu i pleksiglasu.

page-kolor-slonca-2

 

W produktach Berker by Hager również możemy znaleźć elementy pasujące do naszego słonecznego wystroju. Na przykład łączniki Berker R.1 z żółtą ramką lub Berker TS Sensor w kolorze słońca.