Jakie jest znaczenie kolorów? Dlaczego jedne nas motywują do działania, podczas gdy inne wywołują nostalgię lub zmęczenie? Dziś zajmiemy się tym co jest istotną częścią estetyki – barwami.

Czym jest barwa? Niczym więcej jak wrażeniem. Wszystko zależy od materiału i tego jak odbija falę elektromagnetyczną oraz od ilości receptorów w siatkówce. Światło białe to mieszanina różnych częstotliwości, a różne obiekty, na które ono pada, pochłaniają określone częstotliwości. Pozostałe się od nich odbijają i docierają do naszego oka. Te dwie rzeczy sprawiają, że widzimy kolory. A skąd się bierze ich znaczenie?

dwawlaczniki

Kolory mają odniesienia w kulturze, symbolice. Przez setki lat rozwoju cywilizacji społeczeństwo związało z kolorami pewne cechy, emocje. Często stosowane w naszych produktach związanych z Generacją R biel i czerń są bardzo mocno powiązane z ludzkim postrzeganiem. Często te kolory są sobie przeciwstawiane i jest zaznaczana silna opozycja pomiędzy nimi.

Biały oznacza z reguły niewinność, czystość czy szlachetność. Związana z nim jest również radość i mądrość (znana choćby z lektury lub adaptacji filmowej tolkienowskiej trylogii przemiana Gandalfa z Szarego w Białego). Biel jest mocno związana z obrządkiem różnych religii – komunia, ślub to wydarzenia, podczas których można zauważyć obecność tej barwy. Czarny choć najczęściej jest odbierany negatywnie to oznacza także nieugiętość oraz pokorę, czy też ascezę.

W symbolice pozaeuropejskiej obydwie barwy pojawiają się w ogólnie znanym symbolu Yin i Yang przedstawiającym dwie przeciwstawne sobie siły. Oznaczają one powstawanie i przemianę, która dotyczy wszystkich aspektów życia. Nie wykluczają się one jednak, są od siebie współzależne, a część każdego można znaleźć w drugim. Siłę tych dwóch energii można znaleźć również w naszych łącznikach.

Nie bez powodu obydwa te kolory nadzwyczaj często pojawiają się w minimalistycznych projektach. Ważną zasadą jest, że jeden z kolorów musi być dominujący, a drugi uzupełniający. Co więcej, nie są one kojarzone z żadną płcią, przez co są idealne do wystroju wnętrza dla par. Wnętrza w tych kolorach są także postrzegane jako bardziej uporządkowane, stylowe. Nie bez powodu więc w naszej ofercie pojawiły się proste, pojawiające się w dwóch kolorach łączniki Generacji R. Jak tylko je wprowadziliśmy już były klasyczne.