Aranżacja pokoju najmłodszych członków rodziny to spore wyzwanie. Chyba każdy z rodziców chce, aby ich dzieci rozwijały się prawidłowo, aby miejsce w którym przebywają inspirowało, uczyło i nie stwarzało zagrożeń. Janusz Korczak podpowiada jak rozwijać dziecko dzięki odpowiedniej aranżacji wnętrza.
Janusz Korczak a właściwie Henryk Goldszmit bądź Goldszmid, zwany „Starym Doktorem” lub „Panem Doktorem” żył w okresie wojennym. Był polsko-żydowskim lekarzem, pedagogiem, pisarzem, publicystą i działaczem społecznym. Znany jest ze stworzenia oryginalnego systemu pracy z dziećmi, opartego na partnerstwie, samorządnych procedurach i instytucjach oraz pobudzaniu samowychowania. Był pionierem działań w dziedzinie diagnozowania wychowawczego oraz prekursorem działań na rzecz praw dziecka-człowieka. Jeśli chodzi o aranżacje, zgodną z myślą Korczaka, warto zwrócić się ku cytatowi: „Jeśli pokój dziecinny, wbrew naszym zakazom, tak często bywa warsztatem i składem rupieci, więc materiału do wykonywania zamierzonych robót, czy nie w tym kierunku należy zwrócić poszukiwania? Może do pokoju małego dziecka potrzeba nie linoleum, a fura zdrowego żółtego piasku, spora wiązka patyków i taczka kamieni? Może deska, tektura, funt gwoździ, piła, młotek, tokarnia byłaby milszym podarkiem niż „zabawa”, a nauczyciel rzemiosł pożyteczniejszy niż mistrz gimnastyki czy pianina. Ale trzeba by z dziecinnego pokoju przepędzić szpitalną ciszę, szpitalną czystość i obawę o zadrapanie palca”. – Janusz Korczak „Prawo dziecka do szacunku”.
Warsztat, jako miejsce gdzie dziecko spędza najwięcej czasu daje mu możliwość odkrywania zarówno tego co znajduje się w okół niego, co może z tego zrobić ale również tego co wewnątrz. Dzięki dostępowi do prostych narzędzi i rzeczy u dziecka buduje się kreatywność, samodyscyplina, samozadowolenie z wykonanej pracy a przez to i wysokie poczucie własnej wartości. W dobrym warsztacie wszystko łatwo znaleźć. Dziecko dość szybko może nauczyć się, że sprzątanie po „robocie” jest po prostu bardzo praktyczne. Do wnętrz zgodnych z teorią Korczaka pasować będzie szczególnie seria Berker 1930 – prosta, klasyczna, nawiązująca do historii, jednak wymagająca od dziecka umiejętności manualnych. Dzieci to skarb, dbajmy o ich rozwój bo są naszą przyszłością.
Źródło zdjęć: www.pinterest.com
Zostaw komentarz