Niczym filmy science-fiction nasze domy zaczynają przypominać roboty, które odpowiadają za komfort naszego mieszkania i reagują na każdą, nawet najmniejszą zmianę. Inteligentne budynki posiadają szereg czujników i detektorów odpowiadających za każdy niemalże element naszego domu i funkcjonowania oraz jeden, zintegrowany system zarządzania wszystkimi instalacjami. Dzięki temu, system może reagować na wszystkie zmiany wewnątrz i na zewnątrz budynku, przez co jego funkcjonalność, ale też nasz komfort i bezpieczeństwo stają na najwyższym poziomie a koszty eksploatacji i modernizacji zmniejszają się do minimum.

Dzięki przygotowaniu już na etapie projektowania domu, inteligentnej instalacji wewnętrznej możemy zarządzać praktycznie każdym jego elementem. Zarządzanie ogrzewaniem pozwala nam na dowolne jego sterowanie w poszczególnych pomieszczeniach, podnosząc temperaturę w łazience czy pokoju dziecięcym, a obniżając w kuchni lub spiżarce. Jeśli temperatura zmieni się system sam zareaguje w celu wyrównania temperatury pomieszczenia do zaprogramowanej. Innym popularnym sposobem wykorzystania systemu inteligentnego domu jest symulacja obecności domowników polegająca na zapalaniu/gaszeniu światła w konkretnych pomieszczeniach oraz, przykładowo, na odtwarzaniu muzyki. Jest to nie tylko użyteczne z punktu widzenia mieszkańców – nie musimy zapalać specjalnie światła wchodząc do pokoju, system zrobi to za nas. Docelowo symulacja ta ma zapobiegać włamaniom i kradzieżom. Symulator osób może być połączony z systemem alarmów i monitoringu, dzięki czemu możliwa jest reakcja inteligentnego domu na próby włamania, jak np. stłuczenie szyby w oknie, przekroczenie wyznaczonej linii czy wdarcie się intruza przez otwarte okno. Przykładem takiej reakcji może być automatyczne poinformowanie policji o zaistniałych okolicznościach, uruchomienie syren alarmowych mających odstraszyć intruza itp. Innym elementem jest system przeciwpożarowy, którego zadaniem jest czynna ochrona budynku i jego użytkowników na wypadek pożaru. W systemach BMS popularne są też podzespoły służące do kontroli dostępu – szczególnie ważne w biurowcach, gdzie wstęp do niektórych pomieszczeń mają jedynie wyznaczeni pracownicy.

page-system-bms

Inteligentne domy może są jeszcze rzadkością, jednak coraz więcej osób interesuje się tymi rozwiązaniami. Jest duże prawdopodobieństwo, że gdy nasze dzieci będą w naszym wieku systemy BMS będą montowane na porządku dziennym i nikt nie będzie się martwić czy wyłączył żelazko w domu. Hager proponuje do inteligentnego domu rozwiązanie Domovea KNX. System można montować do nowo powstających oraz istniejących budynków z instalacją w standardzie KNX. Dzięki niej zawsze i wszędzie pozostaniemy w kontakcie z domem, uwalniając swój umysł od myśli czy wszystko jest w porządku.