Paryż – miasto zakochanych, kojarzy nam się z wieżą Eiffla, Polami Elizejskimi i randkami spędzonymi w miejskich knajpkach. Niektórzy z nas chcą ten klimat zachować i w swoim wnętrzu. Czym zatem wyróżnia się styl paryski? Po pierwsze mieszkańcy Paryża zakochani są we własnej historii i tradycji – są przeświadczeni awangardowej roli Paryża, jako centrum mody i sztuk dekoracyjnych. Uważają się również za kraj nowoczesny, idący z duchem czasu, przez co w sposób doskonały łączą dawne wzory ze współczesnym miejskim szykiem.

Oś symetrii we wnętrzach jest główną zasadą wykończenia wnętrz. Wprowadza w nie ład i harmonię. Lampiony, nakrycia, fotele, obrazy pojawiają się w parach i są ustawiane symetrycznie. Drewniany parkiet na podłodze jest ułożony w regularną jodełkę, a kamienna posadzka w typową francuską szachownicę. Elementy wnętrza bezpośrednio wskazują na epokę, która inspirowała autora. Paryskie wnętrze wyróżnia się eklektyzmem – bez trudu poznamy ślady rokoko, neoklasycyzm, belle époque czy art déco. W naszym paryskim wnętrzu ważne są również cenne, historyczne meble i przedmioty, sprawiające wrażenie zbieranych od pokoleń. Klimat wnętrz tworzą tzw. „ludwiki”, ikony francuskich mebli – fotele, kabinety, konsole czy szezlongi. Oryginalne lub imitowane, stoją w salonach, sypialniach i kuchniach – obok współczesnych mebli i sprzętów. Wnętrza zdobią również elementy architektoniczne: sztukaterie, kolumny, podpory i ogrodowe rzeźby. Poza meblami czy układem ważnym elementem w paryskim wnętrzu stanowią materiały, koniecznie najwyższej jakości. Tkaniny dodają wnętrzom ciepła i magii. Ważne, aby wszystko było spójne kolorystycznie – jedna barwa w szerokiej palecie odcieni. Zmysłowym akcentem może być parawan obity muślinem lub surowym jedwabiem, przywołujący atmosferę buduaru paryskiej elegantki. Założenie jest proste: każde z pomieszczeń ma być odrębnym światem, ale muszą razem tworzyć stylistyczną całość a powtarzający się element, kolor, wzór czy faktura spinają wnętrze, nadając mu harmonijny charakter.

 

 page-zakochani-w-stylu-paryskim

 

Ważnym elementem w paryskich wnętrzach jest glamur. Bogate rzeźbienia i złote akcenty na meblach drewnianych. Dodatkowo szlachetne, połyskliwe materiały. Sofy, fotele i okna udekorowane w brokaty, aksamity, tiule i adamaszki. Kwiaty i kwiatowe wzory na tkaninach czy tapetach. To wszystko tworzy niepowtarzalny paryski klimat. Dobrze dobrane, ciepłe oświetlenie dodatkowo podkreślające i eksponujące elementy wykończenia stanowi idealny łącznik między nowoczesnością – elektrycznością, a dawnym klimatem. W takich wnętrzach jak ważnym elementem są detale tj. kontakty czy łączniki? Nie powinny odznaczać się na tle kwiatowych ścian, powinny być natomiast funkcjonale i estetyczne, pasujące do naszego wnętrza.

Berker by Hager proponuje wam do wnętrz w stylu paryskim łączniki z serii Palazzo. Wykonane z materiału imitującego marmur i drzewo mahoniowe oprawione w ozdobne pierścienie wykonane z 24-karatowego złota, nadadzą wyjątkowego charakteru każdej aranżacji utrzymanej w eleganckim stylu.