Modernizm był szokującym zwrotem w historii architektury. Całkowicie zaprzeczał bowiem poprzednim prądom oraz wszelkiej stylizacji. Ówcześni designerzy oparli swoje działania o nowe metody twórcze, wywodzące formę, funkcję i konstrukcję niemal wyłącznie z istniejących uwarunkowań materialnych. Konstruowane wówczas budynki były symbiozą betonu, stali i szkła, co było podstawowym wyznacznikiem nowoczesności.
Do dzisiaj szkło jest uważane za tworzywo, który nadaje wnętrzu niepowtarzalnego charakteru i dynamizmu. Materiał ten w zasadzie od zawsze święci we wnętrzach tryumfy. Posiada nie tylko walory dekoracyjne, ale też użytkowe. Jest idealnym dodatkiem aranżacyjnym, ponieważ komponuje się z każdym kolorem, stylem i meblem. Miłośnicy szklanych dodatków mają w czym wybierać – od drobnych elementów dekoracyjnych, przez przeźroczyste tafle nakładane na ściany, po półki, drzwi i meble.
Szkło może kojarzyć się z czymś ulotnym, kruchym i niestabilnym. Nowoczesne techniki jego produkcji i montowania gwarantują jednak, że wykonane z niego elementy będą trwałe. Często wykorzystuje się okładziny ścienne urozmaicone różnego rodzaju wzorami lub mozaikami. Można je dopasować wedle uznania do wnętrz urządzonych w różnych stylach. Co najważniejsze, nie trzeba ograniczać się jedynie do tradycyjnego, bezbarwnego szkła – wykończenie wnętrz stanowi najczęściej szkło o satynowej, mlecznej bądź matowej powierzchni. Ciekawie wygląda także szkło barwione, dopasowane do koloru ścian czy dodatków wnętrza.
Warto postawić na przykład na szklane kafelki, które wspaniale prezentują się zarówno w dużych, jak i niewielkich pomieszczeniach. Tworzą refleksy światła, co pomaga rozjaśnić zbyt ciemne i małe wnętrza. W większych przestrzeniach płytki wprowadzają wrażenie dynamizmu i nowoczesności. Innym rozwiązaniem jest stosowanie szklanych tafli nakładanych na ściany lub umocowanych bezpośrednio do sufitu. Nie tylko wyglądają ciekawie, ale też są niezwykle funkcjonalne – zabezpieczają przed zabrudzeniami. Kolejną propozycją są szklane drzwi – pozwalają na doświetlenie pomieszczeń i stanowią ciekawe przejście m. in. między kuchnią a salonem.
Korzystając z właściwości szkła, Berker by Hager stworzył nowoczesną linię łączników – Berker Glasserie, w której przeźroczyste tworzywo stanowi motyw przewodni. System łączników zaprojektowano wspólnie z wydziałem badań nad architekturą na artystycznej uczelni Bauhaus w Dessau. Seria ta znakomicie prezentuje się w wiernie odrestaurowanych domach mistrzów stylu Bauhaus.
Szklane dodatki powinny być bezsprzecznie uwzględniane przy projektowaniu każdego nowoczesnego pomieszczenia. Proste szklane formy pasują przede wszystkim do modernistycznych pomieszczeń, jednak dzięki swoim właściwościom, komponują się też znakomicie w każdym innym ponadczasowym wnętrzu.
Zostaw komentarz