Kolor szary to jeden z najpopularniejszych trendów ubiegłych lat. Projektanci są wprost oczarowani nieskończoną liczbą możliwości jakie daje stosowanie tej barwy. We wnętrzach co raz częściej pojawiają się szare ściany, które wbrew pozorom nie muszą być monotonne, nudne i depresyjne. Ten najnowszy trend jest oswajany przed designerów, a efekty połączeń są wprost niesamowite.

Szary ma wiele odcieni – bawiąc się nimi i łącząc je, można uzyskać niezwykle ciekawe efekty. Zależnie od wyboru podbarwienia, kolor może być zarówno zimny i surowy, jak i ciepły. W połączeniu z odpowiednim dodatkami, może stać się naprawdę przyjemny dla oka. Do wyboru mamy niezwykle szeroką gamę odcieni, które z jednej strony są sobie bliskie, z drugiej nadają zupełnie różny charakter pomieszczeniom. W zależności od preferencji i zamysłu zdecydować się można na antracyt – zbliżony do czarnego, grafit czy też srebrny, który rozświetli pomieszczenie. Z jaśniejszych tonów dobrze komponuje się gołębi, mysi czy przybrudzony biały. Co więcej, z szarego bardzo łatwo wydobyć głębię, szczególnie wtedy, gdy zbliżony jest do innego koloru. Przykładem jest marengo (zabarwienie niebieskawe) czy feldgrau (połączenie z khaki).

Zazwyczaj tego koloru używa się do wnętrz o minimalistycznych kompozycjach – nie są przytłaczające ani przesadzone, a w połączeniu z ciepłymi barwami z tworzą przytulne wnętrza. Dzieje się tak dzięki temu, że szary jest kolorem uniwersalnym i ponadczasowym. Ponadto zalicza się go do gamy eleganckich kolorów, dlatego nadaje się świetnie do nowoczesnych wnętrz. 

grey-page-hager

Przestrzenne pomieszczenia dają najlepsze możliwości wyeksponowania szarych ścian. Dzięki temu, że dociera do nich sporo światła dziennego, szarość  zyskuje nieco cieplejszy odcień. Aby wygląd wnętrza był bardziej delikatny, warto połączyć odpowiedni rodzaj szarości z kolorem szarobrązowym lub czekoladowym brązem czy pastelami: jasną zielenią, wrzosem, kością słoniową, kremowym, czy też błękitem. Bardzo popularne jest również kontrastowanie szarego z neonowym żółtym czy jaskrawym różem. Jeżeli pomieszczenie nie jest odpowiednio doświetlone naturalnym światłem, należy wybierać wyłącznie ciepłe odcienie szarości. Ponadczasowość tego koloru sprawia, że komponuje się on z drewnianymi meblami w stylu vintage, z ceglaną ścianą jak i nowoczesnymi meblami.  Stwarza poczucie spokoju, równowagi. Neutralna szarość jest także doskonałym tłem do ekspozycji dzieł sztuki. Ponadto łagodzi intensywne, żywe barwy. Dobrze z nimi kontrastuje i jednocześnie niezwykle podkreśla ich barwę.

Także dodatki grają istotną rolę. Kilka elementów w zdecydowanych kolorach rozjaśni każde wnętrze.  Oryginalny wzór w formie pasków, kropek lub zarysów figur na szarych tapetach, tekstyliach czy dodatkach ożywi monochromatyczne zestawienia. Warto także postawić na metaliczne dodatki, które rozświetlą pomieszczenie. Berker by Hager wychodzi z propozycjami łączników, które idealnie pasują do koncepcji szarych ścian. Komponują się zarówno z tymi ciemniejszymi jak i jasnymi. Specjalna linia Berker Asys przygotowana jest z myślą o tym, aby dodać blasku pomieszczeniom. Ich połysk przyciąga uwagę i stanowi doskonałe wykończenie wnętrza. Warto dopasować ich barwę do koloru mebli, co stanowiłoby idealną równowagę.