Smart home – nowoczesny i inteligentny dom w zasięgu Twojej ręki.  

[fb_button]

Często używamy określenia smart home, czyli inteligentny dom. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że aby dom mógł nosić to miano, powinien umożliwiać swoim mieszkańcom bardzo intuicyjne sterowanie nim. W praktyce, wystarczy sięgnąć po tablet, albo smartfon by ustawić w nim odpowiednią temperaturę, albo czas działania konkretnego urządzenia. 

Jakie udogodnienia niesie za sobą inteligentny dom? 

Inteligentny dom pozwala na szereg udogodnień – sterować poszczególnymi urządzeniami albo funkcjami możemy nawet będąc daleko. Zwykły smartfon, który ma odpowiednią aplikację do zarządzania domem pozwoli nam na wykonanie naprawdę wielu czynności podczas siedzenia w ulubionym fotelu. W ten sposób możemy sterować temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach domu, zmienić kolor i jasność oświetlenia, uruchomić albo wyłączyć dowolne urządzenie elektryczne w naszym domu, otworzysz (zamkniesz) bramę wjazdową… 

Z drugiej strony, system smart home z którego będziesz korzystać zadba także o bezpieczeństwo Twojego domu i bliskich. Za pomocą powiadomienia na komórce dowiesz się, że właśnie ktoś otworzył okno w Twoim domu, będzie informował o niebezpiecznym ruchu w jego bliskiej okolicy, poczuje obecność dymu albo gazu. 

Inteligentny dom zapewnia swoim mieszkańcom bezpieczeństwo, wygodę i oszczędności. 

Jakie sprzęty można podpiąć do inteligentnego domu? 

Do systemu, który steruje inteligentnym domem można podłączyć bardzo wiele urządzeń AGD oraz innych, ważnych w domu sprzętów. Co ważne, pozwala to na pełną automatyzację praktycznie każdego działania. Najbardziej podstawowe elementy, które składają się na system smart home to: 

    • panele, przyciski oraz piloty IR – pomagają one w sterowaniu systemem smart home, 
    • centralka – urządzenie, które integruje wszystkie połączone ze sobą elementy, 
    • inteligentne gniazdka – umożliwiają one zdalne włączanie i wyłączanie urządzeń, monitoring zużycia prądu, itp. 
    • systemy alarmowe oraz kamery monitoringu
    • kocioł centralnego ogrzewania oraz czujniki ogrzewania w pomieszczeniach, 
    • inteligentne oświetlenie w pomieszczeniach oraz na zewnątrz domu. 

Dzięki stale rozwijającemu się Internetowi Rzeczy, te wszystkie komponenty składające się na smart home mogą wydawać sobie wzajemnie polecenia i na nie reagować. W Smart Home wszystkie w ten sposób łączą się z centralką, która jest odpowiednio zaprogramowana i pomaga w sterowaniu domem. My możemy zmienić jej ustawienia, albo wydawać komendy za pomocą aplikacji, którą mamy na naszym smartfonie, albo tablecie.