Czujnik ruchu i obecności – nowoczesny sposób na oszczędność energii elektrycznej. 

[fb_button]

W nowoczesnych domach oraz mieszkaniach zużywamy na co dzień naprawdę ogromną ilość energii elektrycznej. Ciągłe podwyżki cen prądu oraz ilość sprzętów, które do działania jej potrzebują sprawia, że powinniśmy pomyśleć o oszczędzaniu  i znacznym ograniczaniu ilości jej zużycia. Przyjacielem dla Ciebie w takiej sytuacji z pewnością będą czujniki ruchu zainstalowane w różnych miejscach Twojego domu i jego najbliższego obejścia. 

Jak działa czujnik ruchu?

Czujnik ruchu to inteligentne urządzenie, które jest w stanie zarejestrować każdy rodzaj ruchu i odpowiednio nań zareagować. Wykorzystuje się przy tym tzw. technologię pasywnej podczerwieni. Jako, że pracują one niezależnie od tego, jakie panują warunki atmosferyczne, często wykorzystuje się je do sterowania oświetleniem zewnętrznym. 

Ważnym atutem czujnika ruchu jest bardzo szeroki kąt detekcji – może mieć on wartości 110, 180 i 240 stopni, w zależności od tego, jaki model wybierzemy. Zasięg takiego urządzenia może sięgać aż 16 metrów! 

Czujnik obecności – zaawansowany czujnik ruchu 

Nie bez przyczyny czujniki obecności niektórzy określają jako bardziej zaawansowane czujniki ruchu. Mają one dużo większe zagęszczenie obszaru detekcji, a w dodatku potrafią odróżniać i namierzać różne rodzaje światła. Ich rozbudowana część optyczna, która służy do detekcji obecności jest tak naprawdę kombinacją dwóch soczewek detekcyjnych.  

Gdzie można skutecznie wykorzystać czujnik ruchu i obecności? 

W domach jednorodzinnych oraz mieszkaniach czujnik ruchu (opcjonalnie czujnik obecności) warto zastosować w następujących przestrzeniach: 

  • przydomowy ogród – będzie on pomocy wieczorem i w nocy,  pomoże bezpiecznie pokonać trasę wiodącą do drzwi wejściowych, abo bramy. 
  • taras/balkon – szczególnie jeśli przepadamy za spędzaniem na nim czasu po zmroku. W ciepłe wiosenne i letnie wieczory pozwoli to na swobodne czytanie książek, albo spotkanie towarzyskie na świeżym powietrzu. 
  • toaleta/łazienka – przebywamy w niej krótko, a zastosowanie czujnika obecności pozwoli nam na jego aktywność tylko gdy za oknem będzie już ciemno. 
  • klatka schodowa – czujnik umieszczamy na suficie, najlepiej gdzieś na środku.  
  • garaż – tu czujnik montujemy blisko przewodów z prądem. 

Czujniki ruchu oraz obecności znalazły bardzo szerokie zastosowanie w ogromnej ilości miejsc. W budynkach wielorodzinnych, oraz hotelach i restauracjach (centrach handlowych) niezwykle często montowana jest w częściach wspólnych, m.in. korytarzach, klatkach schodowych, toaletach.