Ideą smart domu jest wprowadzenie udogodnień, które uprzyjemnią nam codzienne obowiązki zwiększając komfort, oszczędzając czas, energię i pieniądze. Mówiąc o niej myślimy praktycznie o każdym przedmiocie AGD i RTV, wliczając w to pralkę czy lodówkę.

[fb_button]

Idea Smart Home to technologie, które coraz częściej będą się pojawiały w naszym codziennym życiu. Tablety i smartfony już teraz ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie i nie wydaje się, aby powstrzymanie tego trendu było możliwe w przyszłości.

Życie staje się łatwiejsze dzięki Smart Home

Urządzenia domowe można w tej chwili tak zaprogramować, by w odpowiedni sposób komunikowały się między sobą. Ingerencja człowieka staje się zatem w tym procesie zbędna i ograniczona. Zastosowanie technologii „inteligentnego domu” na celu zwiększenie komfortu mieszkańców domu, ich bezpieczeństwa, a także – co nie jest przecież bez znaczenia – ograniczenie zużycia energii. 

Systemy w niej stosowane bardzo ułatwiają także funkcjonowanie mieszkańców – zwłaszcza w domach i mieszkaniach osób niepełnosprawnych. Sterowanie możliwe jest za pomocą przycisków, laptopów, tabletów, telefonów komórkowych – wyposażonych w odpowiednią aplikację, a nawet komunikatów głosowych i myśli. Większość systemów automatyki domowej umożliwia sterowanie poprzez Internet.

Oszczędność

Niezależnie od tego, czy chcemy zaoszczędzić czas, pieniądze, czy energię – ideę „smart życia” spotkamy praktycznie wszędzie. Oprócz smartfonów, smartwatchów i smart TV, to samo dotyczy idei smart domu. W tym momencie można zaprogramować nie tylko urządzenia, ale także systemy oświetlenia, zasłon, ogrzewania itp. w całym domu.

Bezpieczeństwo

W idei „smart domu” chodzi o podstawowe już dziś kwestie wygody i bezpieczeństwa – i to zarówno w wymiarze indywidualnym jak i w perspektywie całej rodziny. To, o czym zapomina człowiek – przypomni w tej chwili sztuczna inteligencja. Niejednokrotnie nie tylko przypomni – czasem wręcz nas wyręczy. 

Wszelkie technologiczne rozwiązania, zgodne tą ideą z jednej strony mają na celu uprzyjemnić nam i naszej rodzinie codzienne funkcjonowanie, z drugiej sama idea jest odpowiedzią na rosnącą potrzebę bezpieczeństwa. W idei smart domu nie chodzi przecież jedynie o korzystanie z technologii przebywając w domu, ale także poza nim. Co więcej, do wszystkiego można wykorzystać smartfon, który jest swoistym centrum dowodzenia domem.

Kontrola

Z pozycji smartfonu może być przeprowadzona kontrola zamknięcia okien i drzwi. Inteligentne zamki w drzwiach mogą się zamknąć same – gdybyśmy przypadkiem o nich zapomnieli. W przypadku nieautoryzowanego otwarcia drzwi dostaniemy dyskretną wiadomość na telefon. Podobnie można zaprogramować oświetlenie i temperaturę, i to nie tylko podczas naszego pobytu na wakacjach.