Gdy mowa o nowoczesnym budownictwie oraz rozwiązaniach, jakie możemy zastosować w naszym domu niemalże od razu zadajemy sobie pytanie: “A ile to będzie kosztować”. Odpowiadając na to pytanie przygotowaliśmy zestaw informacji o sugerowanych kosztach inteligentnej instalacji elektrycznej do naszego domu czy mieszkania.

Kryterium była powierzchnia domu – 200 m. kw. Takiej wielkości jest większość, można by rzec przeciętnych domów. Podstawowym elementem budowy inteligentnego domu jest instalacja elektryczna. To od tego, jakie kable zastosujemy będzie zależało, czy będziemy mogli zrealizować w naszym domu inteligentne sterowanie urządzeniami, światłem czy ogrzewaniem. Standardowy koszt instalacji elektrycznej to ok 80 – 100zł za metr kwadratowy. Jeśli interesuje nas inteligentne sterowanie domem koszt ten wzrasta do ok. 150-200zł za metr kwadratowy. Dzieje się to za sprawą odpowiednich kabli w systemie EIB – system EIB jest zdecentralizowanym systemem służącym do załączania, sterowania, sygnalizowania, regulacji i nadzoru urządzeń elektrotechnicznych, w które wyposażony jest dom i jego otoczenie. Jeśli zainstalujemy w naszym budynku odpowiednie kable, późniejsze elementy będą stanowiły już tylko dopracowanie systemu. Bez tej inteligentnej instalacji elektrycznej w przypadku inteligentnego budynku się nie obejdzie. Dla naszego 200 metrowego domu koszt zwykłej instalacji elektrycznej to ok 14000-16000 zł a w przypadku inteligentnego budynku 20000 – 25000 zł.

Untitled

Do kosztów inteligentnej instalacji elektrycznej poza kablami dochodzą odpowiednie akcesoria: gniazdka, sterowniki, czujniki, zamki, piloty czy panele dotykowe. Hager posiada w swojej ofercie szereg elementów służących do obsługi inteligentnego budynku. Domovea KNX jest rozwiązaniem do nowopowstających oraz istniejących budynków z instalacją w standardzie KNX. Dzięki niej zawsze i wszędzie pozostaniemy w kontakcie z domem, uwalniając swój umysł od myśli czy wszystko jest w porządku.