Dzisiaj spoglądamy w przyszłość. Oto kilka odnawialnych źródeł energii, które mają szansę zawojować świat! 

[fb_button]

Coraz popularniejsze są odnawialne źródła energii – wykorzystanie energii wiatrowej, wodnej, a także tej płynącej ze słońca. Kolektory słoneczne to coś, do czego w zasadzie przyzwyczailiśmy się tak bardzo, jak do oświetlenia LED w naszych domach. Dlatego dzisiaj przedstawiamy kilka futurystycznych propozycji najciekawszych odnawialnych źródeł energii. Jesteście ciekawi, które z nich zostaną wdrożone w życie? 

Energia fal morskich 

Naukowcy doszli do wniosku, że nie tylko jeziora oraz rzeki można wykorzystać do produkcji energii elektrycznej. Obecnie powoli rozpoczyna się wykorzystywanie energii kinetycznej, którą wytwarzają fale morskie. Niezbędne są do tego specjalne turbiny, oraz inne urządzenia które przekształcają siłę morskich fal w energię. 

Cukier wykorzystywany w silnikach aut 

Niebawem na świecie być może pojawi się totalna nowość – naukowcy z Virginia Tech proponują interesujące rozwiązanie: cukier będzie zasilał baterię samochodu elektrycznego. Badacze cały czas pracują nad sposobem konwersji cukrów w wodór. Ten ostatni z powodzeniem wykorzystywany jest w autach elektrycznych, jako paliwo. Interesujący jest fakt, że dzięki zmieszaniu cukru z mocnymi enzymami (13 różnymi) oraz wodą można uzyskać nawet trzy razy większą ilość wodoru niż standardowo. 

Prognozuje się, że za około 10 lat będzie można będzie w taki sposób zatankować samochód. Znacznie szybciej będzie można taką technologię wykorzystać w naszych domach. Istnieje prawdopodobieństwo, że ta technologia zostanie wykorzystana do produkcji baterii do telefonów, laptopów, i innych gadżetów elektronicznych. Z pewnością wykorzystana zostanie także do urządzeń smart home.  

SMS  jako sposób produkcji energii 

Kolejnym zdumiewającym sposobem produkcji energii jest po prostu… pisanie smsów. Krótkie wiadomości tekstowe to wciąż jeden z najszybszych sposobów komunikacji z wykorzystaniem telefonu komórkowego. Jeden z technologów, Alexander Parker stwierdził, że ekran smartfona można wykorzystać do generowania energii. 

By było to możliwe, w monitor należałoby wbudować warstwę piezoelektryczną. Dzięki takiemu rozwiązaniu dosłownie “przy okazji” codziennej standardowej działalności dochodzić będzie do produkcji energii. Jednak to rozwiązanie jest bardzo drogie, więc w tym momencie nie wiadomo, czy zostanie wcielone w życie – może pozostać jedynie futurystyczną wizją.  

Bądź eko, wykorzystaj technologię smart home

Wszechobecna moda na ekologię wiele osób skłania do przyjrzeniu się temu, w jaki sposób zużywana jest energia w naszych mieszkaniach, albo domach. Warto zainstalować panele fotowoltaiczne na dachu domu, lub podwórku. Ponadto bardzo polecamy wdrożyć rozwiązania smart home i zarządzać wszystkimi elektronicznymi urządzeniami za pomocą aplikacji na smartfonie, tablecie lub komputerze (np. domovea). Dzięki temu znacznie można zoptymalizować zużycie energii w domu.