Kiedy mówimy o aranżacji, zwykle skupiamy się na całości pomieszczenia. Dzisiaj na warsztat bierzemy zaledwie jedną ścianę. Naszym zdaniem to wystarczy aby pomieszczenie stało się wyjątkowe!

[fb_button]

Aranżacja mieszkania czy domu to wyzwanie. Przekonał się o tym każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia z remontem. Nadmiar możliwości rynkowych, różnorodność stylów aranżacji wnętrz oraz inspiracji powoduje niemały zawrót głowy. Czasem może warto skupić się na jednej, konkretnej rzeczy, która będzie wyróżniać wnętrza. Dzisiaj proponujemy stworzenie wyjątkowej ściany w mieszkaniu. 

Kolory ścian – jak malować ściany

Pierwszym, podstawowym pytaniem jakie powinniśmy sobie zadać to pytanie o kolor ścian. Czy będzie on taki sam jak reszta domu, czy może zdecydujemy się aby wybrana przez nas ściana była innej barwy zależy w dużym stopniu od naszych preferencji, ale też od tego w którym miejscu się znajduje i co chcemy na niej zawiesić. Kolory oczywiście mogą być różne. Ściana może być jednolita lub mieć paski, kropki a nawet malowidła. Ręcznie malowany obraz na ścianie z pewnością stanie się tą charakterystyczną częścią domu, o której wspominaliśmy. Malowidła na ścianie wymagają jednak zdolności artystycznych, jeśli nam ich brakuje, warto rozejrzeć się za tapetą w ciekawe wzory lub fototapetą. Obecnie istnieje możliwość wydrukowania w formie fototapety dowolnego zdjęcia w dobrej rozdzielczości. 

Inną kwestią jest sposób malowania ścian. Mogą być one gładkie lub specjalnie zaciągane pędzlem, tworząc oryginalną strukturę. Farba również może mieć różne właściwości np. wąska ściana pomalowana farbą tablicową tworzy przestrzeń twórczą dla domowników. Można też skorzystać z farby magnesowej i stworzyć ciekawą, łatwą do zmiany galerię zdjęć czy kartek z podróży. Jeśli pasuje nam do pomieszczenia, można zastanowić się nad pomalowaniem ściany farbą z brokatem – wówczas otrzymamy oryginalną przestrzeń w stylu glamour. 

Ściana – przestrzeń twórcza

Malowanie ścian to pierwszy krok. Drugim będzie stworzenie na niej przestrzeni artystycznej. Mówimy tu o przedmiotach, które możemy zawiesić i ozdobić naszą oryginalną ścianę w pomieszczeniu. Jednym ze sposobów jest stworzeniem rodzinnej galerii ze zdjęciami w różnych rozmiarach. W stylu skandynawskim pasować będą frezowane białe ramki na zdjęcia. Do stylu nowoczesnego polecamy zdjęcia na płótnie. Ale zakres możliwości jest niemalże nieograniczony. Jeśli jesteś fanem dzieł artystycznych, nic nie stoi na przeszkodzie aby na ścianie wisiał obraz lub obrazy tworzące galerię artystyczną. Podobnie z rzeźbami – tu jednak musimy pamiętać, że na wystających elementach o różnych kształtach dużo częściej będzie gromadził się kurz. Jeśli zdecydujemy, że ściana dekoracyjna w pomieszczeniu będzie pełnić również funkcje praktyczne warto wybrać dla niej rozwiązania wyróżniające np. zegar czy kwiaty na półce, które przyciągną uwagę.

Detale – dekoracja ścian

Kiedy dekorujemy mieszkanie, powinniśmy na wstępie wiedzieć która ściana będzie podlegała nieco innej aranżacji. Na niej skupimy swoją uwagę podczas projektowania i na niej uwagę będą skupiać również nasi goście. Warto dopracować ją w drobnych szczegółach, nie pozwalając na to aby minimalny element zniszczył cały efekt o który zabiegamy. Oryginalna ściana może być prosta, bez specjalnych ozdób czy rozwiązań. Wystarczy detal – np. Berker R.8 z 3mm ramką, która niemalże licuje się z płaszczyzną ściany, aby nadać jej efektu wow. Bowiem diabeł tkwi w szczegółach.