Drewnopodobna płyta OSB o niesamowitych właściwościach coraz częściej podbija nasze serca i wnętrza.

[fb_button]

Było już o cegle, było o szkle i metalach. Dużo pisaliśmy o bardzo modnym powrocie do natury i wykorzystaniu drewna we wnętrzach. Przyszła pora na płyty OSB czyli płytach o wiórach orientowanych (Oriented Strand Board). Płyty te są głównie wykorzystywane w budownictwie ale swoje zastosowanie znajdują również w aranżacji wnętrz. Wykonuje się je z wiórów drewna najczęściej sosnowego, odpowiednio skrawanych w kierunku stycznym. Ich spoiwem, ze względu na różne oczekiwane właściwości płyty OSB są różne żywice syntetyczne. Wspomniane oczekiwania mogą być różne i wedle ich podział płyt jest następujący: 

  • OSB/1: Płyty ogólnego zastosowania, przeznaczone do użytkowania w warunkach suchych.
  • OSB/2: Płyty nośne, warunki suche.
  • OSB/3: Płyty nośne, warunki wilgotne.
  • OSB/4: Płyty o podwyższonej zdolności przenoszenia obciążeń, warunki wilgotne.
  • OSB STOP FIRE (odpowiednik P5 Unilin): Płyty nośne, warunki wilgotne, trudnozapalna

Z płyty OSB najczęściej wykonuje się szkielety drewniane, poszycie ścian, podłóg i dachów. Wykonywane są również elementy kompozytowe, zastępujące belki drewniane. W aranżacji wnętrz materiał ten jest coraz popularniejszy. 

 

 

 

Wykorzystanie płyty OSB na przykład do zbudowania ścianki działkowej jest nie tylko dobrym rozwiązaniem ale też ciekawym pomysłem. Zarówno niepomalowana, naturalnie drewniana jak również pomalowana z charakterystyczną strukturą płyta OSB jest bardzo estetyczna i oryginalna. Co można zrobić z płyty OSB? Jako że jest łatwa w obróbce, ma różne zastosowanie, można ją wykorzystać wszędzie – w kuchni, jadalni, salonie, sypialni, łazience czy przedpokoju. Może być elementem lub całą szafką w przedpokoju, może być blatem kuchennym, wełzgłowiem w sypialni czy podłogą w łazience. Można z niej wykonać schody czy antresole w mieszkaniu. Dzięki dobrej przyswajalności farby można jej nadać wymarzony kolor. Można zrobić ją błyszczącą lub matową. Ma zastosowanie praktycznie wszędzie, wystarczy nasza wyobraźnia aby stworzyć coś niesamowitego.  A co również ważne, cena za płytę jest stosunkowo nieduża i można ją dostać praktycznie w każdym markecie budowlanym.

Płyta OSB idealnie sprawdzi się do wycinania otworów na głośniki, czujniki ruchu, oświetlenie czy sprzęt. Dzięki niej zamontowanie inteligentnych sprzętów w domu i podłączenie ich do coviva Smartbox staje się niesamowicie proste.