Początki polskiego modernizmu w architekturze wnętrz przypada na lata 50. i 60. XX wieku. Jednocześnie jest to złoty okres w rodzimym wzornictwie – to wtedy powstawały projekty m. in. Teresy Kruszewskiej, Romana Modzelewskiego czy Danuty Paprowcz-Michno. Obecnie wielu architektów sięga do tamtych pomysłów tworząc wnętrza w stylu vintage. Rozwiązania architektoniczne sprzed sześciu dekad doskonale sprawdzają się we współczesnych domach, wystarczy nadać im jedynie nieco nowoczesnego tonu i odważnie łączyć wszystkie elementy.
Cechą stylu vintage są meble złożone z lekkich brył o prostych liniach i harmonijnych kształtach. Wykonane z naturalnych materiałów z niezwykłą starannością i dbałością o detale. Mogą być to zarówno meble zaprojektowane od podstaw, jak i odnowione i odświeżone wiekowe przedmioty, w których wykorzystano na przykład nowoczesne faktury czy materiały.
Styl vintage kojarzy się przede wszystkim z ciepłym wystrojem. Całość spajają elementy stylizowane na drewno, przede wszystkim sklejka utrzymana w kolorystyce naturalnych brązów (odcieniach dębu, orzecha amerykańskiego i brzozy). Dają one możliwość dopasowania kolekcji do każdego wnętrza – ocieplając je i nadając mu przyjemny, domowy charakter. Styl vintage w odróżnieniu od lat 50. I 60. XX w. jest połączeniem przeszłości i nowoczesności. To istny flirt ze współczesnymi trendami jednocześnie mocno zakorzenionymi w starym stylu.
Aby w pomieszczeniu w stylu vintage czuć było powiew świeżości, wystarczy wykorzystać kilka sprawdzonych technik. Krok pierwszy to doświetlenie wnętrza, najlepiej naturalnym światłem. Wrażenie przestrzeni i jasne pomieszczenia to zdecydowanie współczesny trend. Warto postawić też na kilka wyrazistych dodatków, które kształtem nawiązywać będą do połowy ubiegłego stulecia, ale kolorami już niekoniecznie. Może staromodny wazon z nowoczesnym jaskrawym wzorem? Albo krzesło z mocnymi, drewnianymi, ciężkimi nogami kontrastujące z oryginalnym obiciem? Dobrym rozwiązaniem są też nowoczesne, wyraziste grafiki oprawione pamiętające ubiegły wiek ramy.
Wspaniałą tradycję architektury wnętrz podtrzymuje również Berker by Hager. Około sto lat po tym, jak firma wprowadziła na rynek pierwsze łączniki obrotowe, seria R.Classic tworzy dalszą historię okrągłych łączników w sposób zgodny z duchem czasów. W oko wpada proste pokrętło. Charakterystyczne są przejrzyste kontury pozbawione całkowicie ramek. Z jednej strony klasyka, z drugiej wykorzystanie najnowszych technologii – między innymi przy połączeniu z serią Berker R.1 wykonaną z identycznych materiałów z dodatkowymi funkcjami uzupełniającymi.
Styl vintage zdobywa co raz większą popularność wśród współczesnych, młodych projektantów, dla których stara meblościanka to jedynie wspomnienie z dzieciństwa. Chętnie więc wykorzystują oni sprawdzone patenty i tworzą kolekcje oraz wnętrza połączone z nowoczesną myślą architektoniczną.
Zostaw komentarz