Tapety na dobre zadomowiły się w naszych wnętrzach. Tapety winylowe są nie tylko ładne ale też trwałe i nowoczesne. Idealnie pasują do nowoczesnych aranżacji wnętrz.

[fb_button]

Zdawać by się mogło, że epoka tapetowania mieszkań odeszła już w niepamięć. Nic bardziej mylnego! Nowoczesne tapety, dzięki swojej strukturze materiałowej są wodoodporne i bardzo wytrzymałe. Nie odbarwiają się, łatwo utrzymać je w czystości, nie przepuszczają powietrza ani wody. Spodnia część wykonana jest najczęściej z papieru lub flizeliny, a zewnętrzna z włókien polimerowych. Wykonana ze wspomnianej flizeliny dzięki swoim właściwościom często polecana jest do łazienki czy kuchni. Tapeta winylowa wykonana z winylu spienionego wyrównuje wypukłości, rysy i inne uszkodzenia nierównej powierzchni ściany. Jest bardizej gąbczasta ale też wykazuje lepsze właściwości przepuszczania powietrza, co pozwala ścianom oddychać. 

Aranżacja wnętrz z tapetą winylową

Dzięki idącym na przód technologiom, proces produkcji tapet winylowym od lat ulepszył się i uprościł. Obecnie tapety możemy kupić z dowolnym wzorem i w dowolnym kolorze. Odpowiednio przemyślana i dobrana do wnętrza będzie przykuwać uwagę i tworzyć charakter pomieszczenia. Warto wiec szukać odpowiedniej wersji dla siebie. Musimy jednak wiedzieć, że tapety winylowe nie są idealnym rozwiązaniem np. w łazience. W tym pomieszczeniu panuje najwyższa wilgotność i jeśli pomieszczenie nie jest dobrze wentylowane, tapety winylowe mogą zacząć się odklejać od ścian. Tapety winylowe ze spienionego winylu natomiast nie są polecane w pokoju niemowlaków i małych dzieci (do ok 6 roku życia). Gromadzi się na nich sporo kurzu i choć tapety winylowe są bakteriostatyczne (hamują rozwój i rozmnażanie się bakterii), roztocza znajdujące się w kurzu mogą skutecznie obniżać odporność naszego maluszka. Tapeta winylowa jest natomiast mocno polecana do aranżacji kuchni. W tym miejscu sprawdzi się idealnie, ponieważ nawet zachlapana jest łatwa do wyczyszczenia, nie zmienia koloru pod wpływem ciepła i nie jest łatwopalna. Podobnie w przedpokoju, dzięki swoim właściwościom tapeta winylowa będzie idealnym rozwiązaniem.

Fototapeta

Tapety z bajek, tapety filmowe czy tapety urodzinowe to tylko niektóre z możliwości jakie dają projekty tapet winylowych. Wzorów i kolorów jest obecnie na rynku mnóstwo. Możemy przebierać w stylach oraz motywach. Ponadto przez internet jest możliwość wykonania tapety winylowej z własnym zdjęciem – wystarczy je wgrać do programu oraz podać wymiary ściany. Taka fototapeta to idealne rozwiązanie dla osób, które marzą o oryginalnej ścianie w swoim domu czy mieszkaniu. Bardzo często fototapeta w biurze realizowana jest ze zdjęć czy projektów jednego z pracowników lub właściciela. Nadaje to przestrzeni personalizowanego charakteru.

Jak przykleić tapetę

W pierwszym kroku musimy przygotować ścianę pod klejenie tapety winylowej. Nie tylko trzeba wyczyścić i osuszyć ścianę ale też usunąć z niej wszelkie elementy wystające np. haki obrazów, lampy, włączniki i gniazdka kontaktowe. Następnie z pomocą poziomicy należy narysować na ścianie prostą, pionową linię. To do niej będziemy dopasowywać pierwszy płat tapety i to ona determinuje całą późniejszą pracę przy klejeniu. Docinamy pierwszy płat tapety a do niego kolejne, idealnie odmierzając odległości i pilnując spójności grafiki. Następnie przystępujemy do klejenia. Tapetę winylową z papierowym spodem najpierw malujemy klejem a następnie przyklejamy do ściany. Inaczej jest w przypadku tapety winylowej ze spodem fizelinowym. Tutaj najpierw ścianę pokrywamy warstwą kleju. Pamiętajmy aby odczekać kilka lub kilkanaście minut po nałożeniu kleju, ponieważ jego właściwości muszą się związać. Przystępujemy do klejenia. Po przyklejeniu tapety winylowej możemy montować z powrotem oświetlenie, włączniki i gniazdka kontaktowe i inne demontowane wcześniej elementy. To też dobry moment aby wymienić włączniki i gniazdka na serie z naszej oferty.