Biały kolor jest piękny. Pasuje do wszystkiego, rozświetla pomieszczenia, na każdej fakturze wygląda dobrze… ale często się brudzi. Czy jest to zatem dobry kolor do wnętrza?

[fb_button]

Biały kolor to podstawowa barwa jaką wybieramy i wykorzystujemy w aranżacji wnętrz. Upodobało sobie ją wiele stylów aranżacji – od skandynawskiego po minimalistyczny. Pasuje zarówno do wnętrz ciepłych, przytulnych jak i zimnych i skromnych. Bardzo często właśnie białą farbą malujemy sufity i ściany ponieważ bo nich łatwo dopasować inne kolory, wzory i faktury. Jest to barwa bazowa w projektowaniu wnętrz.

Biały nie taki straszny.

Wiele osób jednak nie decyduje się na wykorzystanie tego koloru z prostej przyczyny – obawy przed zabrudzeniami. Biały jest najjaśniejszy, najczystszy i prze to najbardziej podatny na zabrudzenia. Nawet jeśli wykorzystamy farbę z możliwością mycia czy odporne na zniszczenia materiały – na tych białych plamy i zabrudzenia będzie wydać znacznie szybciej niż na innych kolorach. Nie oznacza to, że białego nie warto wybierać podczas projektowania! Jedynie okazać się może, że odmalowanie wnętrza nastąpi szybciej – najczęściej po 3-4 latach użytkowania pomieszczenia. Przy wnętrzach gdzie ściany były malowane w kolorze, konieczność odświeżenia ścian może być konieczna dopiero po 5 latach. 

Kiedy aranżujemy dom czy konkretne pomieszczenia mamy do wyboru nie tylko kolor sufitów i ścian ale także podłogi, meble i dodatki. O ile nie polecamy białych podłóg – zarówno drewnianych czy drewnopodobnych ale też płytek drewnianych, tak białe meble to coś całkiem innego. Podłoga w kolorze białym wygląda pięknie, ale znać na niej każdy paproszek czy kropelkę brudu, a to staje się z biegiem czasu męczące. Meble natomiast, nawet w najbardziej używanych pomieszczeniach jak biała kuchnia czy biała łazienka mają swoją rację bytu. Odpowiednio dobrany materiał z jakiego meble są wykonane będą łatwe w utrzymaniu czystości. Dodatkowo sprawią, że kuchnia czy łazienka będą wyglądać na czyste i jasne. To rozwiązanie polecane jest szczególnie w mieszkaniach w blokach gdzie jest mała przestrzeń. 

Malowanie mebli

Jeśli planujemy remont, nic nie stoi na przeszkodzie aby przemalować stare meble na białe. W tym celu możemy zdecydować się na różne rozwiązania – nie tylko malowanie, ale też oklejanie jest całkiem dobrym rozwiązaniem. Praktyczniejsze i dużo trwalsze jednak będzie przemalowanie oryginalnych mebli na biały kolor. Najczęściej spotykaną na rynku farbą do przemalowania starych mebli jest farba akrylowa czy alkidowa oraz farby kredowe. Istnieją również mniej popularne farby olejne oraz emulsje czy emalie. Różnią się one parametrami i zastosowaniem. Przed wyborem farby musimy się zastanowić nad materiałem który ma farba pokryć oraz trwałością. W kuchni na przykład odmalowane szafki będą bardzo często użytkowane, dlatego farba powinna być odporna i trwała – taka jest np. farba akrylowa. Jeśli chcemy naturalnie postarzeć przedmioty, a zależy nam na tym aby były one białe, warto wybrać farbę kredową. Nadamy wtedy wnętrzu bardziej romantycznego charakteru w stylu shabby cjic czy retro. 

Białe dodatki do wnętrz

Malując pomieszczenie na biało, dobierając meble i dodatki warto zastanowić się, czy włączniki i gniazda powinny się odznaczać czy nie. Praktycznie każda seria włączników i gniazdek marki Hager jest koloru białego. My jednak polecamy wykorzystać kolory i materiały na białej, klasycznej ścianie i nadać jej charakteru np. dzięki czarnej dotykowej płycie TS Sensor. Osiem funkcji kryje się pod gładką szklaną powierzchnią, która jest praktycznie zrównana z poziomem ściany. Ten efekt może być zaskakujący!