Codzienny pęd do nowoczesności cię nudzi? Jesteś typem który kocha łono natury i tak właśnie chciałby zaaranżować wnętrze? Prawdopodobnie przypadnie ci do gustu styl rustykalny.

[fb_button]

Styl rustykalny, inaczej zwany wiejskim, swoje pochodzenie zawdzięcza drewnianym chłopskim chatom w których aranżację stanowiły dostępne lub zrobione samodzielnie meble i dodatki. Dzięki temu w stylu rustykalnym spotkamy wiele przedmiotów codziennego użytku wykonanych z drewna lub gliny. Jest to styl, którego charakterystycznym elementem są niedoskonałości – zarówno w projektach jak i wykorzystanych materiałach. Drewno z widocznymi słojami i spękaniami jest tu jak najbardziej mile widziane. Podobnie wełna, cegła czy gliniane talerze.

Styl rustykalny w kuchni

Urządzanie kuchni, której stylem przewodnim będzie wiejski klimat to spore wyzwanie. Wiele z przedmiotów i materiałów jakie powinno się wybrać do tego typu kuchni jest jest łatwo dostępnych na rynku a już na pewno nie są to rozwiązania tanie. Chociażby fakt, że w kuchni (jak również całym rustykalnym domu) powinna być drewniana, odpowiednio zaimpregnowana podłoga. Alternatywą są drewnopodobne płytki, jednak efekt nie będzie już taki sam. Drugim ważnym elementem wykończenia rustykalnej kuchni jest naturalny, drewniany blat. Tu podobnie do podłogi, drewno powinno być odpowiednie a na dodatek właściwie zabezpieczone i serwisowane aby służyło nam wiele lat.

Meble w stylu rustykalnym

Kuchenne meble w stylu rustykalnym to również drewniane rozwiązania. Mogą mieć one różną barwę, jednak istotne są tu frezy oraz zdobienia a także rączki i uchwyty, których klimat sprawi, że kuchnia stanie się prawdziwie wiejskim pomieszczeniem. Oczywiście szklane witryny prezentujące pięknie zdobione, oryginalne talerze i misy są równie mile widziane co drewniany blat czy podłoga. Oświetlenie kuchni również powinno mieć drewnianą oprawę. Polecamy tu rozważenie stworzenia własnej, niepowtarzalnej lampy dzięki metodom diy (do it yourself). 

Rustykalne dodatki

Oczywistym wydaje się aby zbierać i kompletować w rustykalnej kuchni stare, pięknie zdobione przedmioty codziennego użytku. Możemy z nich korzystać codziennie lub zdecydować, że będą pełnić jedynie dekoracyjną funkcję w rustykalnej kuchni. Najgorszym z możliwych posunięć będzie wybranie klasycznych włączników i gniazdek do tak oryginalnego wnętrza. Idealnie dopasowane rozwiązanie jak np. seria Berker 1930 nie tylko nie będzie rzucać się niedopasowaniem w oczy ale też podkreśli prawdziwie wiejski charakter pomieszczenia.