Wraca moda na tapicerowanie… a może nigdy nie minęła tylko miała chwilowy przestój? Tapicerowanie to metoda, która nadaje meblom stylu a często też niepowtarzalnego charakteru.

[fb_button]

Tapicerowanie to nic innego jak wyścielanie i obijanie tkaniną, skórą lub innym materiałem: mebli, siedzeń, wnętrz pojazdów itp. Najczęściej w domach i mieszkaniach spotkamy się z tapicerowanymi sofami i wersalkami czy siedziskami w krzesłach. Tapicerowaniem można jednak wykończyć o wiele więcej ciekawych miejsc i elementów w naszym domu. Odpowiednie dodatki i trochę praktyki sprawi, że staną się one główną częścią dekoracyjną pomieszczenia. 

Tapicerowanie mebli

Chyba podstawowym elementem, który jest tapicerowany to obicia krzeseł. Czynność ta jest dość prosta a pozwala stworzyć nowy wygląd starym meblom, dając im drugie życie. Rozwiązanie to jest nie tylko praktyczne ale też ekonomiczne. Obicie starych siedzisk nowym materiałem wymaga od nas niewielkiego nakładu finansowego oraz czasu. Dzięki temu nasze krzesła mogą stać się niepowtarzalne i upiększać przestrzeń w jadani czy salonie. Więcej pracy jest przy tapicerowaniu fotela czy sofy. Tutaj wymagana jest dużo większa precyzja oraz narzędzia, które pozwolą odpowiednio naciągnąć i przytrzymać materiał. W przypadku dużych mebli do tapicerowania warto zwrócić się o pomoc do fachowca. Usługa ta nie jest bardzo droga a mebel jaki powstanie będzie w stu procentach taki, jak sobie go zamarzymy. 

Tapicerowanie inne niż wszystkie

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że tapicerowanie nie kończy się na siedziskach czy wersalce i fotelu. Tapicerowane mogą być parapety, drzwi, wełzgłowie w łóżku czy nawet cała ściana. Wszystko zaczyna się od pomysłu na aranżację wnętrz, wyboru kolorów, materiałów i faktur. Ważne jest też przeznaczenie każdego z tapicerowanych elementów – czy będą one pełniły funkcję wyłącznie dekoracyjną czy również praktyczną (np. parapet w pokoju dziecka ma być również siedzeniem). Jeśli zdecydujemy się na tapicerowanie ścian warto zastanowić się nad montażem gniazdek i włączników, aby zapewnić im odpowiedni dostęp do ściany i okablowania. Ściana wyłożona skórą idealnie zostanie dopełniona włącznikami z naturalnej faktury np. Berker R.1 i ramką z brązowej skóry. 

Aby nadać przedmiotom bardziej eleganckiego stylu często podczas tapicerowania decydujemy się również na pikowanie. Jest to rodzaj dekoracji polegający na złączeniu w wyznaczonych miejscach dwóch tkanin, a między nimi wstawienie gąbki, wełny czy innego materiału. Pikowane ozdobnymi (np. kryształowymi) elementami jest bardzo popularne np w meblach stylu glamour. W pomieszczeniu w którym będą dominować tego typu tapicerowane rozwiązania z kryształowym wykończeniem warto podkreślić równie ekskluzywnie wyglądającymi włącznikami Berker Ts Crystal z kamieniem Svarowskiego.