Bycie eko stało się modne. Na szczęście dla nas i naszej planety. Jak budować dom, aby jego oddziaływanie na otoczenie było minimalne?

[fb_button]

Zrównoważone budownictwo to już nie moda, a codzienna rzeczywistość. Kiedy decydujemy się na postawienie domu czy kupno mieszkania, zwracamy uwagę na to z jakich materiałów będzie zrobiony, jakie rozwiązania zostaną zastosowane i jak to wpłynie na otaczającą nas naturę. Coraz modniejsze są domy z drewna czy gliny, częściej niż kiedyś wolimy zainwestować wyższą kwotę w pompę ciepła czy przydomową oczyszczalnie wody. Wszystko po to, aby nam i naszym dzieciom czy wnukom żyło się lepiej. I aby nasz dom – ziemia, nie cierpiały przez to, że tu mieszkamy. 

Budownictwo zrównoważone czyli inaczej budownictwo ekologiczne ma związek nie tylko z wyborem materiałów przyjaznych środowisku. To pojęcie jest szersze i zawiera w sobie całe podejście do tematu budowy – od projektowania, przez wykorzystanie materiałów do budowy, na inteligentnych rozwiązaniach w kwestii wnętrz kończąc.  Głównym celem zrównoważonego budownictwa jest ograniczenie negatywnego wpływu budynków na środowisko naturalne oraz zdrowie człowieka m.in. dzięki ochronie zdrowia, efektywnemu wykorzystaniu energii, wody i innych zasobów czy ograniczeniu ilości odpadów i zanieczyszczeń. 

 

 

Projektowanie budynku ekologicznego to pierwszy krok w stronę zrównoważonego budownictwa. W projekcie, poza rzutami, opisami sytuacyjnymi i innymi powinien się znaleźć rozdział dotyczący wpływu budynku na aspekt ekologiczny. Architekt powinien ograniczyć do minimum negatywny wpływ inwestycji na środowisko naturalne – od wykonania budynku, aż do jego rozbiórki i utylizacji powstałych z rozbiórki odpadów. Szczególnie ważne jest eksploatowanie budynku – zużycie energii, wody, ilość wytwarzanych odpadów i ich utylizacja mają duże znaczenie w zrównoważonym budownictwie. Projekt powinien to zawierać i szczegółowo opisywać. Ponadto wiadomo, że w przypadku budowania domu każdy element może mieć lepszy czy gorszy wpływ na środowisko i każda decyzja powinna być dwukrotnie przemyślana. 

O ile podczas budowy domu możemy powierzyć projektantowi dobór właściwych materiałów czy rozwiązań instalacyjnych, tak podczas dekoracji i wykańczania, sami musimy wybrać sprzęty i meble które się nam podobają, pełnią swoje funkcje i dodatkową mają pozytywny wpływ na środowisko. Do tego przydatne są rozwiązania uznawane jako inteligentne np. coviva smartbox. Dzięki zdalnemu sterowaniu sprzętami i instalacjami w domu możemy np. codziennie kontrolować temperaturę wnętrze dzięki czemu zużycie energii do jego ogrzania będzie zminimalizowane, zarządzać oświetleniem tak aby zredukować zużycie energii itp. I nawet jeśli nie jesteśmy na etapie budowania zrównoważonego budynku, warto małymi krokami prowadzać do domu inteligentne rozwiązania dzięki którym zminimalizujemy negatywny wpływ naszego domu na środowisko naturalne.