Kontynuujemy temat roślin doniczkowych. Dzisiaj przyjrzymy się polskim balkonom.

[fb_button]

Lubisz otaczać się pięknymi zapachami oraz kolorami? Masz duży taras, albo balkon? Świetnie się składa! Dzisiaj przedstawiamy dwa najpopularniejsze kwiaty balkonowe – pelargonię i jej odmiany, oraz petunię kaskadową (surfinię). Dzięki nim stworzysz niesamowitą przestrzeń, w której zrelaksujesz się razem z najbliższymi.

Pelargonia – królowa balkonu

Ten popularny nie tylko w Polsce, ale i w Niemczech, Anglii czy Holandii kwiat balkonowy pochodzi z Afryki Południowej. Odmiany, które królują na naszych parapetach są wynikiem pomieszania różnych gatunków. Najpopularniejsze z nich to:

  • pelargonie rabatowe (ogrodowe) – mają wzniesione, długoogonkowe, omszone liście, które posiadają delikatny i widoczny rysunek na powierzchni blaszki. Jej kwiaty mają najczęściej odcienie czerwieni, różu, purpury, karminu, fioletu, bieli, mają pojedyncze kwiaty, albo całe baldachimy. Ma od 25 do 50 cm wysokości.
  • pelargonie bluszczolistne – posiadają zwisające albo płożące się pędy, bardzo grube i mięsiste, błyszczące liście w kształcie podobne do bluszczu. Kwiaty mają baldachimy mające od 8 do 15 kwiatków pełnych, albo pojedynczych. Ma ona wysokość od 25 do 80 cm. Można kupić ją w kolorach: białym, różowym, łososiowym, czerwonym, purpurowym, fioletowym. Spotyka się także odmiany dwubarwne.
  • pelargonie wielokwiatowe – charakteryzują się wzniesionymi pędami, które są zdrewniałe u nasady, a brzegi ich liści są ząbkowane. Ich kwiaty są bardzo okazałe (6-8 cm średnicy), i tworzą kwiatostany składające się z kilku kwiatów. Są niezwykle delikatnymi roślinami, dlatego uprawia się je w środku domu.

Petunia kaskadowa – piękna ozdoba balkonu

Najpopularniejsza i jednocześnie jedna z najbardziej okazałych roślin, które spotykamy na polskich (i nie tylko) balkonach. Przez niektórych nazywana jest surfinią. Ma kilka odmian kolorystycznych: purpurową (cyklamenową), jasnofioletową, ciemnofioletową, jasnożółtą i czerwoną (dwie ostatnie to nowości na rynku ogrodniczym). Możemy po nie sięgnąć, kiedy nasz balkon jest bardzo nasłoneczniony, ewentualnie znajduje się w tylko czasowo zacienionym miejscu. Muszą mieć bardzo żyzną ziemię w doniczce.

Surfinie to kwiaty wymagające dwukrotnego podlania w ciągu dnia w upalne dni, a ponadto należy je nawozić specjalnie przeznaczonym do tych kwiatów preparatem. Warto postawić je w miejscu odsłoniętym, tak by nie miały bezpośredniej styczności z deszczem, albo wiatrem – bardzo źle to znoszą, a ponadto są delikatnymi kwiatami. Niektóre odmiany (głównie fioletowa) pięknie pachną.

Decydując się na uprawę kwiatów balkonowych pamiętaj o tym, by były one zlokalizowane w odpowiedniej odległości od gniazdek elektrycznych. Zaplanujmy dodatkowo oświetlenie balkonu – idealnie będzie, jeśli połączymy je z czujnikiem ruchu i obecności (czujnik ruchu HF). To praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu zawsze jak jesteśmy na świeżym powietrzu, na naszym tarasie albo balkonie będzie świeciło się światło. Wystarczy jedynie wybrać klimatyczne oświetlenie i zamontować je.