Lubisz kupować i czytać książki? Jeśli odpowiedź na to pytanie brzmi: TAK, z pewnością staniesz przed problemem ich przechowywania. Warto zaaranżować ciekawą przestrzeń biblioteczki – będzie nie tylko praktycznym miejscem na literaturę, ale i ozdobą mieszkania.

[fb_button]

Domowa biblioteczka to marzenie niejednego pasjonata książek. Można na nią przeznaczyć osobne pomieszczenie w domu, albo mieszkaniu, lub zaaranżować ją w części jakiegoś pokoju. Wszystko zależne jest od naszej fantazji. Dzięki doskonałej pracy specjalistów tworzących meble, obecnie miejsce na nią można wygospodarować praktycznie w każdej, nawet bardzo małej i nietypowej przestrzeni.

Jak zaplanować miejsce biblioteczki

Niezwykle istotne jest to, w jakim miejscu zaplanujemy przestrzeń na nasze książki. W pierwszej kolejności spójrzmy na to, jaką ilość książek posiadamy. Spróbujmy wizualnie określić, jaką przestrzeń mogą one zająć w naszym domu. Zastanówmy się także nad tym, jaką część naszego mieszkania możemy na nią poświęcić. Posiadacze dużych domów oraz mieszkań są w najbardziej komfortowej sytuacji – mogą zaplanować nań całe pomieszczenie.

Biblioteczka na całej ścianie – modna i stylowa

Jak już wiemy, jaką część naszego domu możemy przeznaczyć na biblioteczkę, pozostaje zastanowić się, jak zaaranżujemy przestrzeń. Genialnie wyglądają całe ściany z regałami książkowymi – książki zajmują na nich dosłownie przestrzeń od samej podłogi, po sufit. W takim przypadku warto postarać się o ładną drabinkę, dzięki której z łatwością sięgniemy po książki ulokowane na najwyższych półkach. Taka biblioteczka będzie pasowała praktycznie do każdego stylu aranżacji wnętrz. Musimy jedynie pomyśleć na jakim efekcie nam zależy – jeśli urządzamy nowoczesną przestrzeń, półki książkowe powinny być białe albo w jasnych, pastelowych barwach. Jeśli zależy nam na efekcie pokoju z dawnych lat – polecamy wybrać ciemne drewno.

Biblioteczka pod schodami

To jeden z najnowocześniejszych trendów, które możemy zauważyć w dwupoziomowych mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych. Wiele osób decyduje się na zabudowę regałami książkowymi przestrzeni pod schodami. Przestrzeń ta nie tylko pomieści naprawdę dużo książek, ale będzie także oryginalnie wyglądać. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie warto skorzystać z usługi profesjonalisty – stolarz pomoże nam zaprojektować przestrzeń w mądry sposób.

Asymetryczna lub geometryczna biblioteczka

Drugim nowoczesnym trendem są biblioteczki na książki, które same w sobie stanowią niebanalny element dekoracyjny w przestrzeni domu. Wszystko zależy od naszych upodobań – możemy postawić na modne sześcio i ośmiokątne półki, pojedyncze tradycyjne – na wspornikach, półki wiszące na łańcuchach. Niesztampowym rozwiązaniem może być półka na książki w kształcie drzewa – przymocowana jest do ściany w niewidoczny sposób, a daje spektakularny efekt.

Niezależnie od tego, który z powyższych pomysłów wybierzesz, postaraj się by w pomieszczeniu zamontować bezpieczne gniazda multimedialne (np. Beker K.1). Pamiętaj o tym, by były w odpowiedniej odległości od półek z książkami, które są łatwopalne.

Tapicerowanie inne niż wszystkie

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że tapicerowanie nie kończy się na siedziskach czy wersalce i fotelu. Tapicerowane mogą być parapety, drzwi, wełzgłowie w łóżku czy nawet cała ściana. Wszystko zaczyna się od pomysłu na aranżację wnętrz, wyboru kolorów, materiałów i faktur. Ważne jest też przeznaczenie każdego z tapicerowanych elementów – czy będą one pełniły funkcję wyłącznie dekoracyjną czy również praktyczną (np. parapet w pokoju dziecka ma być również siedzeniem). Jeśli zdecydujemy się na tapicerowanie ścian warto zastanowić się nad montażem gniazdek i włączników, aby zapewnić im odpowiedni dostęp do ściany i okablowania. Ściana wyłożona skórą idealnie zostanie dopełniona włącznikami z naturalnej faktury np. Berker R.1 i ramką z brązowej skóry. 

Aby nadać przedmiotom bardziej eleganckiego stylu często podczas tapicerowania decydujemy się również na pikowanie. Jest to rodzaj dekoracji polegający na złączeniu w wyznaczonych miejscach dwóch tkanin, a między nimi wstawienie gąbki, wełny czy innego materiału. Pikowane ozdobnymi (np. kryształowymi) elementami jest bardzo popularne np w meblach stylu glamour. W pomieszczeniu w którym będą dominować tego typu tapicerowane rozwiązania z kryształowym wykończeniem warto podkreślić równie ekskluzywnie wyglądającymi włącznikami Berker Ts Crystal z kamieniem Svarowskiego.